Tak zrobisz najlepsze duszone kurki. Przepis mojej babci, który wszyscy kochają
Polacy kochają grzyby, a szczególne miejsce w ich sercach bez wątpienia zajmują kurki, a właściwie pieprzniki jadalne. Sezon na nie trwa od lipca aż do października, a pomysłów na przygotowanie z nich potraw jest bez liku. Poznaj duszone kurki z przepisu babci, które pokochają wszyscy, którzy ich spróbują.
Dobrze przygotowane kurki są przepyszne. Cieszą nas charakterystycznym aromatem oraz pięknym złotym wyglądem. Zapamiętaj ten jeden prosty trik, aby mieć pewność, że przyrządzenie kurek zawsze ci wyjdzie.
Okazuje się, że niezwykle prosto jest uniknąć nieprzyjemnego gorzkiego posmaku, który często spotykany jest w potrawach z kurkami. Wystarczy sparować je z odpowiednimi składnikami.
Przed dodaniem ich do potrawy upewnij się, że grzyby są dokładnie wyczyszczone i nie ma na nich piasku. Możesz to zrobić za pomocą miękkiej szczoteczki, która poradzi sobie z brudem, ale nie uszkodzi kurek. Następnie przepłucz grzyby pod bieżącą wodą i przełóż do miski z zimną i osoloną wodą. Powinny się w niej moczyć przez co najmniej godzinę. Po tym czasie dokładnie je osusz.
Sprawdź również: Są jeszcze lepsze niż jagodzianki. Z tego przepisu robiła je moja babcia
Jeśli chcesz przejść do smażenia kurek, pamiętaj, aby unikać oliwy oraz oleju. Kurki powinny same smażyć się na patelni do momentu puszczenia soków. Możesz użyć łyżki masła, jeśli boisz się, że kurki się przypalą. Składniki, które zredukują gorzki smak kurek to cebula oraz śmietana. Dzięki nim potrawa z dodatkiem grzybów będzie łagodna w smaku, a gorycz niewyczuwalna.
Okazuje się, że z gorzkim smakiem w przypadku kurek doskonale sprawdza się gorąca woda. Kurki przygotowane na parze są o wiele delikatniejsze od tych smażonych. Jeśli chcemy zamrozić kurki na zimę, przed włożeniem ich do pojemników warto je zblanszować. Zanurzenie grzybów na kilka sekund w gorącej wodzie pomoże skutecznie rozprawić się z ich goryczą. Warto również zapoznać się z szybkim sposobem na oczyszczenie kurek z piasku.
Sprawdź również: Jedz na śniadanie zamiast owsianki. Szybko zrzucisz zbędne kilogramy
Miłość Polaków do kurek nie wynika jedynie z ich cudownego smaku, ale także uniwersalności. Duszone kurki z przepisu babci możesz wykorzystać jako samodzielne danie na kromce razowego chleba. Będzie to także świetny dodatek do różnego rodzaju makaronów (np. ze szpinakiem). Bardzo dobrze odnajdą się również w towarzystwie mięs, ryb czy dań mącznych (np. kopytek czy klusek śląskich), a nawet do samych ziemniaków. Duszone kurki z przepisu babci można także podać w stylu francuskim, czyli na kruchym cieście z kremową masą oraz dodatkiem sera pleśniowego.
Zobacz też:
To ciasto bez pieczenia zrobisz w kwadrans. Potrzebujesz tylko 5 składników
Najlepsze ciasto na Andrzejki. Goście będą prosić o dokładkę
Klasyczne danie z PRL-u, które dziś mało kto robi. Jest tanie, smaczne i zdrowe