Reklama
Reklama

​Ta aktywność jest uwielbiana przez seniorów. Ma większy wpływ na organizm, niż myśleliśmy

Nordic walking, czyli marsz z kijkami, to forma aktywności fizycznej idealna dla seniorów, a co ważne również przez nich uwielbiana. Jest bezpieczna, przynosi liczne korzyści zdrowotne i może być praktykowana na różnych poziomach zaawansowania. Sprawdź, co musisz wiedzieć o nordic walking przed rozpoczęciem swojej przygody z kijkami.

Historia nordic walking związana jest z Finlandią i sięga 100 lat

W Polsce nordic walking od kilkunastu lat zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród seniorów. Jednak nie jest to sport, który powstał w XXI wieku. Jego historia sięga aż lat 20. ubiegłego stulecia, gdy w Finlandii wymyślono "Sauvakävely", co w tłumaczeniu na język polski oznacza "marsz z kijkami". Tego rodzaju aktywność miała być po prostu rodzajem całorocznego treningu dla narciarzy biegowych. Co ciekawe przyjęta w Polsce nazwa nordic walking pochodzi z publikacji Marko Kantaneva z 1997 roku i wyparła anglojęzyczną nazwę tego sportu, czyli pole walking. W 2009 roku odbyły się pierwsze indywidualne mistrzostwa Polski w nordic walking.

Sprawdź również: Nowa lista emerytów zwolnionych z abonamentu RTV. Sprawdź, czy się na niej znajdujesz

Nordic walking — korzyści dla seniorów

Najważniejszą korzyścią z uprawiania nordic walking jest oczywiście poprawa kondycji fizycznej seniora. Ten sport angażuje około 90 proc. mięśni w naszym ciele! Jego uprawianie prowadzi do zwiększenia wydolności oraz siły mięśniowej. Regularna aktywność fizyczna z kijkami to także świetny sposób na wzmocnienie układu krążenia seniora oraz poprawę zdrowia psychicznego. Dodatkowo uprawiając nordic walking, możemy poprawić pozycję naszego ciała dzięki wykorzystaniu kijków, a małe obciążenie stawów w tym sporcie sprawia, że ryzyko kontuzji jest o wiele mniejsze niż w przypadku np. biegania.

Sprawdź również: Przechowuj czosnek tak, jak mój dziadek. Może leżeć długo i się nie psuje

Wybór odpowiedniego sprzętu oraz technika

Jak w każdym sporcie, także w nordic walking, najważniejszy jest dobór odpowiedniego sprzętu oraz technika wykonywania ruchów. Wśród sprzętu należy zwrócić uwagę na trzy elementy — kijki, obuwie oraz odzież. Kijki do nordic walking powinny być przede wszystkim lekkie oraz dopasowane do wzrostu seniora. Warto także zwrócić uwagę, by miały wygodne rękojeści oraz paski. W przypadku obuwia należy postawić na wygodny model z dobrą amortyzacją, z kolei odzież musi być przede wszystkim dostosowana do pogody, gdyż nordic walking uprawiamy na świeżym powietrzu, a także oczywiście wygodna.

Sprawdź również: Tu seniorzy mogą wykupić abonament na parkowanie. Zapłacą tylko 5 złotych za rok

Druga kwestia w treningu nordic walking to technika wykonywania ruchów. Najważniejsza jest postawa seniora — powinien stanąć prosto, z lekko ugiętymi kolanami oraz równomiernie rozłożonym ciężarem ciała. Kolejny ważny element techniki to ruch. Należy pamiętać, że krok zaczyna się od pięty i przechodzi przez całą stopę aż do palców. Z kolei kijki trzymamy ukośnie do podłoża, a ich końcówki powinny dotykać ziemi za piętą przeciwną do ruchomej ręki. Tym samym dochodzimy do ostatniego elementu techniki w nordic walking, czyli koordynacji ruchu rąk i nóg.

Sprawdź również: Ci seniorzy są zwolnieni z opłat za śmieci. Sprawdź, czy do nich należysz

Kilka praktycznych porad dla seniorów zaczynających swoją przygodę z kijkami

Każdy senior, który zaczyna lub chce zacząć swoją przygodę z nordic walking, powinien zwrócić uwagę na tych kilka praktycznych porad. Najważniejsza z nich, jak w każdym sporcie, to "zaczynaj powoli". Pierwsze wyjścia powinny odbywać się na krótszych dystansach i z mniejszą intensywnością. Następnie można stopniowo je zwiększać. Należy także pamiętać o poprawnej technice. Jest ona kluczowa, by maksymalnie wykorzystać trening i uniknąć kontuzji. Ostatnią wskazówką jest regularność, czyli coś, co jest kluczowe w każdym sporcie. W przypadku nordic walking, jeśli odpowiednio dopasujemy trasę oraz intensywność, senior może wykonywać takie treningi co najmniej kilka razy w tygodniu.

Sprawdź również: Bezpłatna komunikacja miejska dla seniorów. Sprawdź limit wieku w twoim mieście

Gdzie uprawiać nordic walking i jakie są wskazania zdrowotne dla seniorów?

Dużym plusem nordic walking jest fakt, że do wykonania treningu nie potrzeba specjalistycznej przestrzeni. Chodzić z kijkami można zarówno po parkach i lasach, jak i chodnikach czy plażach. Dzięki temu możemy dobrać teren do naszych możliwości oraz indywidualnych preferencji. Co więcej, nordic walking nie jest sportem ekskluzywnym, równie dobrze można go trenować na wsi, jak i w dużym mieście. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz rozpocząć przygodę z kijkami ze względu na swój stan zdrowia, skonsultuj się w tej sprawie ze swoim lekarzem.

Sprawdź również: Dodatkowe 1000 zł co miesiąc dla seniorów. Takie warunki trzeba spełnić

Pamiętaj, że nordic walking jest, ogólnie rzecz biorąc bezpieczny, jednak każdy przypadek jest indywidualny. Dla seniorów będzie to doskonała forma aktywności, która łączy ruch z możliwością spędzenia czasu na świeżym powietrzu i dotlenienia się. Ważną kwestią w przypadku tego sportu są także proste zasady oraz łatwy dostęp do sprzętu, który nie jest specjalistyczny czy drogi (kijki do nordic walking w podstawowej wersji kosztują około 50 zł). Największą korzyścią będzie jednak z pewnością poprawa samopoczucia seniora, który chodzi z kijkami.

Zobacz też:

​Pościel brzydko pachnie? Weź te dwa produkty z kuchni i zapomnij o problemie

Zrób to z oknami jesienią. Uszczelnisz je, a rachunki za ogrzewanie zimą spadną

Większość grzybiarzy omija je szerokim łukiem. Mało kto wie, że są jadalne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie