Reklama
Reklama

​Nowa lista emerytów zwolnionych z abonamentu RTV. Sprawdź, czy się na niej znajdujesz

Abonament RTV jest jednym z podatków, który powinna płacić większość Polaków. Opłatę należy uiszczać zarówno od odbiornika telewizyjnego, jak i radiowego. Przepisy przewidują jednak sporą grupę osób, która jest zwolniona z tego obowiązku. Sprawdź, czy nowa lista emerytów zwolnionych z abonamentu RTV obejmuje również ciebie.

Waloryzacja emerytur może stworzyć obowiązek płacenia abonamentu RTV przez seniorów

Zwolnienie z abonamentu RTV przysługuje czterem grupom osób:

  • osobom zaliczonym do I grupy inwalidzkiej, 
  • osobom, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia,
  • osobom, które ukończyły 75. rok życia,
  • weteranom będącym inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Właśnie ta druga grupa może mieć "problem" w związku z waloryzacją emerytur. W tym kontekście kluczowe są dwie kwoty — pierwsza z nich to zwaloryzowana kwota świadczenia emerytalnego, a druga wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2023 roku.

Sprawdź również: Ci seniorzy są zwolnieni z opłat za śmieci. Sprawdź, czy do nich należysz

Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2023 r. wynosi ono 7155,48 zł. Oznacza to, że 50 proc. tej kwoty to 3577,74 zł. Jeśli dostaniemy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych list potwierdzający waloryzację naszego świadczenia emerytalnego, musimy porównać tę kwotę z tą podaną wyżej. Jeśli nasza emerytura jest niższa, możemy złożyć oświadczenie o zwolnienie z abonamentu RTV.

Sprawdź również: Tyle zapłacisz za pobyt w prywatnych sanatorium. Są wolne terminy na wakacje

Jak zgłosić zwolnienie z abonamentu RTV?

Jeśli spełniamy, chociażby jeden z warunków do zwolnienia z abonamentu, musimy udać się do dowolnej placówki pocztowej, by dopełnić wszelkich formalności. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty, a także decyzję z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wysokości emerytury w danym roku (może być również odcinek emerytury) oraz oświadczenie o zwolnieniu z abonamentu RTV, które jest dostępne w każdej placówce pocztowej. Należy pamiętać, że zwolnienie z abonamentu RTV będzie przysługiwało od miesiąca następnego po miesiącu, w którym dopełniliśmy formalności.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | podatki | ulgi dla seniorów | seniorzy