Reklama
Reklama

​Tyle zapłacisz za pobyt w prywatnych sanatorium. Są wolne terminy na wakacje

Wyjazd do sanatorium to szansa dla seniorów na podreperowanie swojego zdrowia oraz wypoczynek z dala od codziennych obowiązków. Jednak nie każdemu udaje się zdobyć miejsce w o wiele tańszym uzdrowisku na NFZ. Sprawdź, jak kształtują się ceny w prywatnych sanatoriach i ile trzeba zapłacić za tygodniowy pobyt.

Różnice między sanatorium na NFZ a wyjazdem prywatnym

Do najważniejszych różnic między sanatorium na NFZ a prywatnym wyjazdem do uzdrowiska, jest brak konieczności posiadania skierowania w tym drugim przypadku. Dzięki temu omijamy cały system ochrony zdrowia — od wizyty u lekarza, po czekanie w kolejce na miejsce. Dodatkowo osoby, które wybierają się do sanatorium prywatnie, mają większy wybór miejsca wyjazdu oraz terminu. Nie są także zdane na przydzielenie uzdrowiska "z urzędu". Ponadto należy pamiętać, że wyjeżdżając do sanatorium na NFZ, również musimy pokryć koszty zakwaterowania, choć oczywiście w mniejszej wysokości.

Sprawdź również: Podszywają się pod ZUS, proponują gwarantowaną emeryturę. Oszuści czyhają na seniorów

Ile kosztuje pobyt w prywatnym sanatorium? To zależy

Na koszt pobytu w uzdrowisku prywatnym składa się przede wszystkim standard miejsca, do którego chcemy jechać. Najtańsze sanatoria nad morzem znajdziemy w Ustroniu Morskim (od 140 zł na dobę), Międzywodziu (od 167 zł za dobę), Świnoujściu (od 170 zł za dobę) czy też Dźwirzynie (od 172 zł za dobę). Zdecydowanie najwyższe ceny są w Darłowie (od 307 zł za dobę), Juracie (za 325 zł za dobę) oraz Starogardzie Gdańskim (od 414 zł za dobę).

Sprawdź również: Wczasy pod gruszą dla seniorów? Sprawdź, czy przysługuje ci dofinansowanie

Warto również pamiętać, że koszt pobytu w prywatnym sanatorium zależy nie tylko od standardu obiektu, ale także ilości zabiegów w pakiecie oraz wyżywienia. Przykładowo za wyjazd do uzdrowiska w Połczynie Zdrój należy zapłacić od 190 zł za dobę. W cenie jest 15 zabiegów oraz 3 posiłki. Z kolei wyjazd do sanatorium w Augustowie kosztuje od 325 zł za dobę, a w cenie jest 18 zabiegów oraz 2 posiłki.

Sprawdź również: Gdzie przechowywać testament? Skorzystaj z bezpłatnego rejestru

Dużą popularnością cieszą się także uzdrowiska w górach. Do najtańszych sanatoriów na południu Polski należą Szczyrk (od 154 zł za dobę), Polanica-Zdrój (od 158 zł za dobę) oraz Lądek-Zdrój (od 172 zł za dobę). Z kolei najdroższe uzdrowiska w górach to Kudowa-Zdrój (od 278 zł za dobę), Karpacz (od 279 zł za dobę), Solina (od 290 zł za dobę) i Szczawnica (od 400 zł za dobę).

Zobacz też:

Emerycie, możesz skorzystać z wielu zniżek. Musisz mieć przy sobie jedną rzecz

​Przed nami wzrost podatków. Za to zapłacimy więcej od nowego roku

​Zmiany w 800 plus są już pewne. Te dzieci nie dostaną świadczenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | seniorzy