Reklama
Reklama

​Gdzie przechowywać testament? Skorzystaj z bezpłatnego rejestru

Testament, czyli rozrządzenie własnym majątkiem na wypadek śmierci, to jeden z najważniejszych dokumentów, który powinniśmy sporządzić. Wiele osób zastanawia się, jak wyrazić swoją ostatnią wolę, by była ważna. A co z przechowywaniem testamentu? Sprawdź, gdzie najlepiej trzymać swoją ostatnią wolę.

Przechowywanie testamentu w domu

Najbardziej naturalną opcją do przechowywania testamentu, szczególnie jeśli sporządzimy go ręcznie, jest umieszczenie go w bezpiecznym miejscu w naszym domu. W takim przypadku warto jednak powiadomić przynajmniej jedną zaufaną o tym fakcie, by po naszej śmierci został on znaleziony i zrealizowany. Z kolei, jeśli obawiamy się, że ktoś może zniszczyć nasz testament bądź nie doprowadzić do jego realizacji, w takim przypadku lepiej skorzystać z jednej z poniższych opcji, które zapewnią większe bezpieczeństwo.

Sprawdź również: Dofinansowanie do wczasów dla seniorów. Komu przysługuje?

Testament możesz także przechować u notariusza. Czy w sądzie również?

Do dużo bezpieczniejszych sposobów na przechowywanie testamentu należy skorzystanie z usług notariusza. Jest on przechowywany w kancelarii notarialnej przez 10 lat od jego przyjęcia, a następnie przekazywany do archiwum ksiąg wieczystych. Ten okres może ulec skróceniu, jeśli kancelaria zakończy swoją działalność. Takiej usługi nie świadczą jednak sądy powszechne. Przechowywanie testamentu w sądzie jest jedynie możliwe po uprawomocnieniu się postanowienia kończącego postępowanie w sprawie, w której sąd dokonał ogłoszenia testamentu.

Sprawdź również: Mechanicy są zgodni. Kupno jednego z tych aut doprowadzi cię do bankructwa

Skorzystaj z Notarialnego Rejestru Testamentów

Od 5 października 2011 roku w Polsce funkcjonuje Notarialny Rejestr Testamentów. Można w nim zarejestrować testament, który został sporządzony w formie aktu notarialnego lub testament własnoręczny w sytuacji, gdy jest przechowywany u notariusza. Dzięki rejestracji mamy pewność, że nasza ostatnia wola nie pozostanie nieznana czy też będzie ujawniona z opóźnieniem. Każda osoba, która będzie posiadała akt zgonu swojego bliskiego, będzie mogła sprawdzić, czy zarejestrował on testament w Notarialnym Rejestrze Testamentów, a jeśli tak, to w której kancelarii notarialnej jest przechowywany.

Zobacz też:

​Nowa lista emerytów zwolnionych z abonamentu RTV. Sprawdź, czy się na niej znajdujesz

​Ważna zmiana w PPK. Żeby skorzystać, musisz złożyć wniosek

Chcesz rozłożyć basen na balkonie? Najpierw sprawdź przepisy, by nie zapłacić kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze