Reklama
Reklama

​Podszywają się pod ZUS, proponują gwarantowaną emeryturę. Oszuści czyhają na seniorów

Wraz z rozwojem technologii coraz więcej oszustw dotyczy właśnie tej sfery życia. Oszuści wykorzystują naszą dekoncentrację, tworząc naprawdę bliskie ideału tzw. scamy. Zagrożone są szczególnie osoby starsze. Poznaj jeden z najnowszych sposobów, który wykorzystują cyberprzestępcy i nie stań się ofiarą oszustwa na ZUS.

Ten profil na Facebooku to majstersztyk fejku

Podstawą działania cyberoszustów była stworzona replika profilu na portalu Facebook. Nie tylko wyglądał on łudząco podobnie do oficjalnej strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale także został na nim wykorzystany spreparowany wizerunek byłej prezes — Gertrudy Uścińskiej. Ten zabieg miał na celu podniesienie wiarygodności profilu, a co za tym idzie stworzenie większych szans na zdobycie danych osobowych oraz kradzież ich pieniędzy.

Sprawdź również: Dofinansowanie do wczasów dla seniorów. Komu przysługuje?

Oszuści jako metodę działania wybrali sobie nakłanianie ludzi do wpłacania 1 tys. złotych na rzecz ZUS-u. Miało to umożliwić otrzymanie gwarantowanego świadczenia emerytalnego i to już po ukończeniu 50. roku życia, gdzie aktualny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Oczywiście osoby, które uległy tej manipulacji, straciły nie tylko pieniądze. Zostały także wyłudzone ich dane osobowe, a o gwarantowanej emeryturze w wieku 50 lat nie mają co marzyć.

Sprawdź również: ZUS przeprowadzi w czerwcu waloryzację. Seniorzy mogą liczyć na duże pieniądze

Jak działać, gdy podejrzewamy cyberoszustwo i jak się chronić przed złodziejami w internecie?

Najbardziej skutecznym sposobem na walkę z cyberoszustwami jest zachowanie czujności. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że dana strona czy podmiot nie jest legalna, nie przekazujmy jej naszych danych osobowych czy pieniędzy. Pamiętajmy również, że każdą próbę oszustwa możemy zgłosić na najbliższej jednostce Policji lub w prokuraturze, a także na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gov/zglos-przestepstwo.

Zobacz też:

Emerycie, możesz skorzystać z wielu zniżek. Musisz mieć przy sobie jedną rzecz

​Przed nami wzrost podatków. Za to zapłacimy więcej od nowego roku

​Zmiany w 800 plus są już pewne. Te dzieci nie dostaną świadczenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | seniorzy