Reklama
Reklama

​ZUS przeprowadzi w czerwcu waloryzację. Seniorzy mogą liczyć na duże pieniądze

1 czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził waloryzację składek emerytalnych oraz kapitału początkowego. To świetna wiadomość dla wszystkich, którzy jeszcze nie pobierają świadczenia emerytalnego. Sprawdź, kto może liczyć na wyższą emeryturę w 2024 roku oraz jaka będzie wysokość podwyżek.

Czego będzie dotyczyła czerwcowa waloryzacja emerytur?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych każdego roku przeprowadza roczną waloryzację zarówno składek emerytalnych, jak i kapitału początkowego. Składka emerytalna jest obowiązkową składką z tytułu ubezpieczeń społecznych, którą co miesiąc odprowadza do ZUS-u pracodawca. W przypadku kapitału początkowego mówimy o odtworzonej kwocie składek na ubezpieczenie emerytalne, które zostały opłacone przez płatnika składek przed 1 stycznia 1999 roku. Nie jest on wypłacany przez ZUS, jednak jego wysokość ma wpływ na wysokość emerytury.

Sprawdź również: Jedziesz samochodem na wakacje? Za te rzeczy w aucie dostaniesz mandat i stracisz dowód rejestracyjny

Warto również zauważyć, że waloryzacja obejmie także osoby, które posiadają subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tak przestrzeń finansowa podlega innym prawom, niż standardowe konto osoby ubezpieczonej w ZUS-ie. Przede wszystkim zgromadzone tam środki podlegają zasadom dziedziczenia oraz podziału. Waloryzacja tych funduszy będzie mniejsza niż składek emerytalnych i kapitału początkowego, ale również zauważalna dla posiadaczy subkont w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Sprawdź również: Nowe naklejki dla kierowców już od lipca. Za brak grozi wysoki mandat

Kto może liczyć na wyższe pieniądze?

W przypadku składek emerytalnych oraz kapitału początkowego waloryzacja w czerwcu 2024 roku wyniosła 14,87 proc., co jest wartością wyższą od ubiegłorocznej, gdy zarówno składki emerytalne, jak i kapitał początkowy wzrosły o 14,4 proc. Jeśli chodzi o pieniądze zgromadzone na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, w czerwcu 2024 roku zostały one zwaloryzowane o 9,91 proc. (w zeszłym roku waloryzacja wyniosła 9,2 proc.). Najważniejszy w kontekście czerwcowej waloryzacji jest jednak fakt, że dotyczy wyłącznie osób, które jeszcze nie pobierają świadczenia emerytalnego. Dla osób, którym już przyznano emeryturę, przewidziana jest waloryzacja rent i emerytur, która ma miejsce w marcu każdego roku.

Zobacz też:

​Podszywają się pod ZUS, proponują gwarantowaną emeryturę. Oszuści czyhają na seniorów

Tak zmniejszysz rachunki za światło. Dzięki tym zasadom sporo zaoszczędzisz

​Nowe zasady segregacji śmieci. Za pomyłki grożą surowe kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | świadczenia | ZUS | seniorzy