Nowe naklejki dla kierowców już od lipca. Za brak grozi wysoki mandat
Już na początku lipca wchodzą w życie nowe przepisy, które wymuszą na niektórych kierowcach posiadanie stosownych naklejek w swoich pojazdach. Chodzi o identyfikatory konieczne do wjazdu na teren Stref Czystego Transportu. Dowiedz się, kto będzie musiał posiadać taką naklejkę, a także jaki mandat grozi za jej brak.
Przepisy dotyczące wprowadzenia Stref Czystego Transportu zostały przyjęte przez rady gminy w Krakowie, Warszawie oraz Wrocławiu. Podobne przepisy chcą wprowadzić radni w Gliwicach, Kielcach, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie czy Toruniu. Zgodnie z przedmiotowymi uchwałami na określonym terenie mają zostać wyłączone z ruchu drogowego pojazdy, które nie będą spełniały norm emisji spalin. Najwcześniej, bo już od 1 lipca 2024 roku, zacznie funkcjonować Strefa Czystego Transportu w Warszawie. Dla kierowców będzie się to wiązało z koniecznością spełnienia kilku dodatkowych warunków, by nie otrzymać wysokiego mandatu.
Sprawdź również: Czeka nas ogromna podwyżka? Ceny tego popularnego produktu poszybują w górę
Każda SCT zostanie powołana na mocy odrębnych przepisów, stąd również inne będą panujące w niej ograniczenia. W przypadku miasta stołecznego Warszawy, wjazd do Strefy Czystego Transportu będą miały samochody benzynowe spełniające normy Euro 2 (roczniki 1997 i młodsze) oraz auta z silnikami Diesla, które spełniają normę Euro 4 (roczniki 2005 i młodsze).
Sprawdź również: Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną
W przypadku Warszawy kontrola SCT będzie się odbywała poprzez system elektroniczny, który zostanie wsparty nowymi kamerami. Będą one odczytywać numery rejestracyjne pojazdów oraz dane z umieszczonych na szybach naklejkach. Jeśli system będzie w stanie potwierdzić dane pojazdu po sczytaniu tablic rejestracyjnych i z dostępem do Centralnej Ewidencji Pojazdów, naklejka na szybie nie będzie konieczna.
Sprawdź również: Masz działkę ROD? Będą spore dofinansowania
W większości przypadków naklejki będą musieli mieć kierowcy, którzy korzystają z wyjątków ustanowionych w uchwale. Chodzi przede wszystkim o właścicieli pojazdów, którzy mieszkają na obszarze SCT czy seniorów, którzy kupili samochód przed wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących Strefy Czystego Transportu.
Sprawdź również: Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków
Do zmian związanych z wprowadzeniem Strefy Czystego Transportu w Warszawie, a także planów wprowadzenia tego rozwiązania w innych miastach, został dostosowany również Kodeks wykroczeń, a dokładniej artykuł 96c, który brzmi:
Kontrola samochodów wjeżdżających do SCT będzie się odbywała za pomocą systemu wideodetekcji, a prawo wjazdu do Strefy Czystego Transportu będzie egzekwowała Policja lub Straż Miejska. Również w gestii tych organów będzie ewentualne nałożenie mandatu karnego.
Zobacz też:
Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?
Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie
Nowy dodatek do energii. Te osoby mogą dostać aż 600 zł na prąd