Reklama
Reklama

​Nowe naklejki dla kierowców już od lipca. Za brak grozi wysoki mandat

Już na początku lipca wchodzą w życie nowe przepisy, które wymuszą na niektórych kierowcach posiadanie stosownych naklejek w swoich pojazdach. Chodzi o identyfikatory konieczne do wjazdu na teren Stref Czystego Transportu. Dowiedz się, kto będzie musiał posiadać taką naklejkę, a także jaki mandat grozi za jej brak.

W jakich miastach obowiązuje SCT?

Przepisy dotyczące wprowadzenia Stref Czystego Transportu zostały przyjęte przez rady gminy w Krakowie, Warszawie oraz Wrocławiu. Podobne przepisy chcą wprowadzić radni w Gliwicach, Kielcach, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie czy Toruniu. Zgodnie z przedmiotowymi uchwałami na określonym terenie mają zostać wyłączone z ruchu drogowego pojazdy, które nie będą spełniały norm emisji spalin. Najwcześniej, bo już od 1 lipca 2024 roku, zacznie funkcjonować Strefa Czystego Transportu w Warszawie. Dla kierowców będzie się to wiązało z koniecznością spełnienia kilku dodatkowych warunków, by nie otrzymać wysokiego mandatu.

Sprawdź również: Czeka nas ogromna podwyżka? Ceny tego popularnego produktu poszybują w górę

Strefa Czystego Transportu — jakie auta będą mogły wjeżdżać i kto musi mieć naklejkę?

Każda SCT zostanie powołana na mocy odrębnych przepisów, stąd również inne będą panujące w niej ograniczenia. W przypadku miasta stołecznego Warszawy, wjazd do Strefy Czystego Transportu będą miały samochody benzynowe spełniające normy Euro 2 (roczniki 1997 i młodsze) oraz auta z silnikami Diesla, które spełniają normę Euro 4 (roczniki 2005 i młodsze).

Sprawdź również: Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

W przypadku Warszawy kontrola SCT będzie się odbywała poprzez system elektroniczny, który zostanie wsparty nowymi kamerami. Będą one odczytywać numery rejestracyjne pojazdów oraz dane z umieszczonych na szybach naklejkach. Jeśli system będzie w stanie potwierdzić dane pojazdu po sczytaniu tablic rejestracyjnych i z dostępem do Centralnej Ewidencji Pojazdów, naklejka na szybie nie będzie konieczna.

Sprawdź również: Masz działkę ROD? Będą spore dofinansowania

W większości przypadków naklejki będą musieli mieć kierowcy, którzy korzystają z wyjątków ustanowionych w uchwale. Chodzi przede wszystkim o właścicieli pojazdów, którzy mieszkają na obszarze SCT czy seniorów, którzy kupili samochód przed wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących Strefy Czystego Transportu.

Sprawdź również: Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

Kara za brak naklejki w SCT

Do zmian związanych z wprowadzeniem Strefy Czystego Transportu w Warszawie, a także planów wprowadzenia tego rozwiązania w innych miastach, został dostosowany również Kodeks wykroczeń, a dokładniej artykuł 96c, który brzmi:

Kontrola samochodów wjeżdżających do SCT będzie się odbywała za pomocą systemu wideodetekcji, a prawo wjazdu do Strefy Czystego Transportu będzie egzekwowała Policja lub Straż Miejska. Również w gestii tych organów będzie ewentualne nałożenie mandatu karnego.

Zobacz też:

​Podszywają się pod ZUS, proponują gwarantowaną emeryturę. Oszuści czyhają na seniorów

Tak zmniejszysz rachunki za światło. Dzięki tym zasadom sporo zaoszczędzisz

​Nowe zasady segregacji śmieci. Za pomyłki grożą surowe kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | pieniądze