Reklama
Reklama

Masz działkę ROD? Będą spore dofinansowania

Działki ROD dla większości znane jako ogródki działkowe cieszą się nieprzemijającą popularnością. Dla wielu osób, które na co dzień mieszkają w blokach to możliwość beztroskiej hodowli roślin i odpoczynku od zgiełku miasta. Okazuje się, że na własny skrawek zieleni w mieście można otrzymać spore dofinansowanie. Jak otrzymać dotacje na działkę ROD? 

Rodzinne ogródki działkowe (ROD) to wynalazek prosto z PRL-u. Wydawać by się więc mogło, że odejdzie w zapomnienie wraz ze zmianą systemu. Nic bardziej mylnego, ponieważ posiadanie ogródka działkowego nadal cieszy się sporą popularnością. Dla właścicieli jest więc dobra wiadomość, bowiem samorządy chcą przeznaczyć spore sumy na rzecz rozwoju działek ROD.

Spore dofinansowania dla właścicieli działek ROD 

Rok 2024 może być dobrym dla działkowców, ponieważ samorządy zamierzają przeznaczyć pieniądze na rozwój rodzinnych ogródków działkowych. Należy wspomnieć, że mowa tutaj o niemałych sumach, które trafią do rąk działkowców.  

W zależności od danego regionu różnić się mogą cele określane przez samorządy, na które można przeznaczyć pozyskanie dofinansowanie działek ROD. Poszczególne województwa mają również różne terminy składania wniosków, dlatego warto poszukiwać informacji konkretnie o swoim miejscu zamieszkania.

W Polsce z każdym kolejnym rokiem dotacje na ogródki działkowe przybierają na ilości. Prowadzone są liczne projekty, które finansowane są przez Unię Europejską oraz samorządy lokalne. W większości przypadków wnioski o dotację na ROD można składać przez ePUAP bądź osobiście w miejscu, które wyznacza regulamin projektu. 

Zobacz również: Planujesz grilla na łonie natury? W tych miejscach grozi ci nawet 500 zł mandatu 

W jakich województwach można się starać o dofinansowanie? 

W celu pozyskania dofinansowania warto obserwować stronę urzędów wojewódzkich oraz lokalnych władz. Przed złożeniem wniosku dobrze natomiast dokładnie zapoznać się z regulaminem projektu.  

Cele, możliwe do otrzymania kwoty, jak i inne kwestie mogą różnić się w poszczególnych województwach. Na przykład w Wielkopolsce można otrzymać na ogród działkowy aż 200 tys. zł dofinansowania, dzięki któremu możliwy będzie remont domu działkowca czy modernizacja alejek.

W województwie mazowieckim samorząd oraz budżet miasta stołecznego Warszawy przeznaczą na rzecz działek łącznie milion złotych, aby zmodernizować domy działkowca, a także infrastrukturę części wspólnych. W Płocku właściciele działek ROD mogą liczyć na dofinansowanie rzędu 30 tys. zł. Warto więc na bieżąco sprawdzać informacje dotyczące własnego województwa.

Zobacz też:

​Prawie 1800 zł dodatku do emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek

​Zapis bankowy to dobra forma zabezpieczenia. Nie tylko dla seniorów

​Gdzie przechowywać testament? Skorzystaj z bezpłatnego rejestru

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze