Reklama
Reklama

​Masz działkę na ROD? Pamiętaj o tym, jeśli nie chcesz zapłacić mandatu

Początek kwietnia i piękna pogoda za oknem to idealny czas na prace na działce. Dotyczy to także około 4 milionów Polaków korzystających z Rodzinnych Ogródków Działkowych. Jednak w tym przypadku jest również kilka przepisów dodatkowych, których należy przestrzegać, a za ich uchybienie można dostać sowity mandat.

Kto zarządza Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi?

Przede wszystkim warto nadmienić, że osoby posiadające działkę na ROD nie są jej właścicielami. To niezwykle ważny czynnik, który determinuje dalsze etapy postępowania dzierżawców, a także wobec nich. Korzystać z takiej działki na podstawie umowy dzierżawy może jedynie pełnoletnia osoba fizyczna. Z kolei zarząd nad działkami sprawuje stowarzyszenie ogrodowe, czyli Zarząd Rodzinnych Ogródków Działkowych. W regulaminie ROD, a także w umowie dzierżawy, zapisane jest, że teren ten służy jedynie do prowadzenia upraw ogrodniczych, rekreacji oraz wypoczynku. Znajdziemy tam także spis zakazów, których należy przestrzegać podczas korzystania z działki.

Sprawdź również: Sezon komunijny za pasem. Ile dać do koperty w 2024 r.?

Czego nie można robić na swojej działce ROD?

Podstawowym obowiązkiem dzierżawcy jest dbanie o teren i to właściwie tyle. Jednak o wiele dłuższa jest lista zakazów, których należy przestrzegać. Podstawowa kwestia to zakaz mieszkania, prowadzenia działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej oraz wynajmu działki. Niezgodne z regulaminem jest również modyfikowanie tzw. infrastruktury ogrodowej. Zalicza się do tego przede wszystkim budowanie bram oraz furtek w ogrodzeniu zewnętrznym. Nie można również stawiać komórek, szop i toalet wolnostojących. Na działce ROD zakazane jest również mycie i naprawianie samochodu czy palenie śmieci.

Sprawdź również: Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Nawet 2150 zł

Działkowiec może dostać nawet 1500 zł mandatu

Za złamanie przepisów regulaminu Rodzinnych Ogrodów Działkowych dzierżawcom grożą mandaty karne. W przypadku zaśmiecania terenów wspólnych jest to 500 zł, z kolei za wyprowadzanie psa bez kagańca lub smyczy grozi mandat w wysokości aż 1000 zł. Najwyższe kary finansowe grożą za naruszenie obowiązku czystości i porządku, a także za... umieszczenie nieprzyzwoitego napisu, ogłoszenia lub rysunku. W takim przypadku mandat może wynieść nawet 1500 zł. Jednak największą karą jest wypowiedzenie umowy dzierżawy przez zarząd Rodzinnych Ogródków Działkowych. Dzieje się tak, gdy dzierżawca notorycznie nie przestrzega przepisów regulaminu.

Zobacz też:

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | kary finansowe