Reklama
Reklama

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Nawet 2150 zł

Wkrótce nowe świadczenie ma trafić na konta bankowe Polaków. Mowa o bonie senioralnym, który ma zostać wprowadzony zgodnie z jedną z obietnic wyborczych. Jest to program skierowany dla osób starszych oraz ich pracujących rodzin. Sprawdź, komu przysługuje to wsparcie finansowe oraz jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać.

Bon dla seniora jest programem kierowanym do osób powyżej 75 roku życia oraz ich pracujących rodzin. Ma być to wsparcie finansowe, które sprawi, że osoby zajmujące się seniorami, będą mogły pogodzić pracę zawodową z obowiązkami opiekuńczymi. Pieniądze te będą mogły być przeznaczone np. na opłacenie usług opieki w miejscu, w którym zamieszkuje emeryt. Dowiedz się więcej o nowym programie.

Jaka jest wartość bonu senioralnego?

Założenia bonu dla seniora zostały opisane w projekcie Ustawy o systemie usług wspierających rodzinę w opiece nad seniorem. Warunkiem otrzymania tego świadczenia jest aktywność zawodowa osoby, która zobowiązana jest do alimentacji. Zazwyczaj jest nią dziecko seniora.

Wsparcie dla najstarszych może wynosić nawet połowę minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 roku. Oznacza to, że maksymalna wartość bonu to 2150 zł. Założeniem programu jest zmniejszenie kierowania osób starszych do placówek całodobowych i sprawienie, by taka decyzja była jedynie absolutną ostatecznością.

Bon ten ma pozwolić pozostać rodzinom seniorów na rynku pracy, a równocześnie stworzy on dodatkowe stanowiska dla opiekunów.

Czytaj również: Wybierasz się do sanatorium? Zwróć uwagę na te szczegóły, by nie przepłacać

Kto może otrzymać bon senioralny?

Bon dla seniora będzie objęty kryterium dochodowym. W tym przypadku dochód miesięczny seniora nie może przekraczać 5000 zł brutto. Natomiast, jeśli chodzi członka rodziny, to jest to zależne od tego, czy prowadzi jednoosobowe, czy wieloosobowe gospodarstwo domowe.

W przypadku, gdy jest to gospodarstwo domowe jednoosobowe, to dochód miesięczny nie może być wyższy niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia. W momencie, gdy mówimy o gospodarstwie wieloosobowym, to dochód miesięczny nie powinien przekraczać trzykrotności minimalnego wynagrodzenia.

Zakłada się, że z bonu senioralnego będzie mogło skorzystać ponad pół miliona osób starszych. Wniosek o tego typu świadczenie rodzina musi składać w porozumieniu z seniorem.

Zobacz też:

​Tyle zarabia przeciętny Polak. GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze