Reklama
Reklama

​Tyle może wynosić płaca minimalna w 2025 roku. Znamy najnowsze prognozy

Jesteśmy już po pierwszej podwyżce wynagrodzenia minimalnego, a jeszcze w tym roku czeka nas drugi wzrost. Mimo to już poznajemy prognozy dotyczącego tego, ile może wynosić najniższa krajowa w 2025 roku. Sprawdź, od czego zależy jej wysokość i kto będzie miał decydujący głos w tej niezwykle ważnej dla wszystkich Polaków sprawie.

Minimalne wynagrodzenie 2024. Ile wynosi i o ile wzrosło?

Od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4242 zł brutto, co "na rękę" daje 3222 zł. Dodatkowo w tym roku będziemy mieli kolejną podwyżkę najniższej krajowej. Od 1 lipca ta kwota wzrośnie do 4300 zł brutto, a więc 3262 zł "na rękę". 

W porównaniu do ubiegłorocznych stawek wzrost jest zauważalny. Od 1 stycznia 2023 roku płaca minimalna wynosiła 3490 zł brutto, a więc 2709 zł "na rękę", z kolei 1 lipca ubiegłego roku wzrosła do poziomu 3600 zł brutto, czyli 2784 zł "na rękę". Oznacza to wzrost między 1 lipca 2023 roku a 1 stycznia 2024 roku o 17 proc. (porównując kwoty brutto) oraz o 438 zł (porównując zarobki "na rękę").

Kto ma decydujący głos w sprawie najniższej krajowej?

Co ciekawe minimalne wynagrodzenie na kolejny rok nie jest już ustalane w drodze, tylko i wyłącznie, decyzji politycznej. Nową kwotę określa Rada Dialogu Społecznego, czyli forum, które jest złożone z przedstawicieli zarówno rządu, jak i pracowników (w tym związkowców) oraz pracodawców. Jednak jeśli w trakcie konsultacji członkowie RDS nie dojdą do porozumienia w kwestii wysokości najniższej krajowej na przyszły rok, decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez rząd.

Ile wg prognoz będzie wynosiła płaca minimalna w 2025 roku?

Przede wszystkim warto zauważyć, że podwójne podniesienie minimalnego wynagrodzenia w danym roku, odbywa się w momencie, gdy wskaźnik inflacji przekroczy 5 proc. Patrząc na projekcje Narodowego Banku Polskiego, ma ona wynieść w przyszłym roku 3,5 proc. 

W takim przypadku podniesienie najniższej krajowej miałoby miejsce tylko raz. Szacowana na tej podstawie płaca minimalna od 1 stycznia 2025 roku mogłaby wynosić 4 500 zł brutto, co dałoby kwotę 3 398 zł "na rękę" i wzrost o 200 zł brutto. Byłby to wzrost o niecałe 5 proc. w stosunku do kwoty od 1 lipca 2024 roku. Czy taki wzrost zadowoliłby pracujących Polaków?

Zobacz też:

​Tyle zarabia przeciętny Polak. GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | praca | zarobki