Reklama
Reklama

​Ważna informacja dla seniorów. ZUS zmienia daty wypłat kwietniowych świadczeń, w tym trzynastki

Każdy emeryt czeka na dzień, w którym na jego koncie pojawi się przelew z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub gdy do jego drzwi zapuka listonosz z przekazem pieniężnym. Wielu seniorów może się zdziwić, gdyż w kwietniu daty wypłacania świadczeń zostaną zmienione. Dowiedz się, kiedy dostaniesz swoją emeryturę.

W jakich dniach ZUS wypłaca emerytury?

Wypłata świadczeń emerytalnych oraz rentowych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest z góry ustalona. Informację o tym, kiedy środki trafią do seniora, dostaje on już w momencie otrzymania listu z decyzją o przyznaniu emerytury. ZUS wypłaca pieniądze w siedmiu transzach, tj. 1., 5., 6., 10., 15., 20. oraz 25. dnia miesiąca. Jednak w wyjątkowych sytuacjach, takich jak weekendy, dni wolne od pracy czy święta, środki trafią do emerytów i rencistów w innych terminach. Takie zmiany zajdą również w kwietniu.

Sprawdź również: Tyle może wynosić płaca minimalna w 2025 roku. Znamy najnowsze prognozy

Trzy zmiany w kwietniowych wypłatach emerytur

Zgodnie z powyższymi zasadami, w kwietniu zmienią się daty wypłat emerytur seniorów, którzy otrzymują świadczenia w trzech terminach. Pierwszy z nich to 1 kwietnia, który w 2024 roku przypada w Poniedziałek Wielkanocny. Z tego względu emeryci oraz renciści, którzy dostają pieniądze w tym terminie, otrzymają środki wcześniej, a dokładniej w piątek 29 marca, czyli jeszcze przed świętami Wielkanocy.

Kolejne dwa terminy związane są z weekendami, a dokładniej sobotami. Pierwszy z nich to 6 kwietnia. Emeryci, którzy regularnie dostają pieniądze tego dnia miesiąca, mogą czekać na przelew lub listonosza dzień wcześniej, czyli w piątek 5 kwietnia. Drugi termin, w którym wypłata świadczeń emerytalnych oraz rentowych zostanie zmieniona, to 20 kwietnia, który również wypada w sobotę. Świadczeniobiorcy także otrzymają swoje emerytury i renty dzień wcześniej, czyli w piątek 19 kwietnia.

Sprawdź również: Karta Moja Biedronka ma ukrytą funkcję, o której nikt nie wie. Zaoszczędzisz dwa razy więcej

Co z wypłatą trzynastych emerytur?

Od kilku lat kwiecień kojarzy się emerytom i rencistom również z wypłatą trzynastki. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne jest wypłacane właśnie razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Na szczęście ze względu na dni wolne od pracy oraz weekendy seniorzy nie zostaną pozbawieni dodatkowych pieniędzy. Zamiast 1., 6. czy 20 kwietnia, otrzymają je odpowiednio 29 marca, 5 kwietnia oraz 19 kwietnia. W 2024 roku trzynasta emerytura wyniesie 1780,96 zł brutto, czyli 1620,27 zł "na rękę".

Zobacz też:

​Tyle zarabia przeciętny Polak. GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | świadczenia | ZUS | seniorzy