Reklama
Reklama

​Wczasy pod gruszą dla seniorów? Sprawdź, czy przysługuje ci dofinansowanie

Dofinansowanie wypoczynku, czyli tzw. wczasy pod gruszą, kojarzą się z pracownikami budżetówki. Jak się okazuje, takie wyobrażenie jest bardzo mylne, a z takiego świadczenia mogą skorzystać nawet... emeryci i renciści. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by móc skorzystać z wczasów pod gruszą dla seniorów.

Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z dofinansowania wypoczynku dla emerytów i rencistów?

Wsparcie finansowe w formie dofinansowania wypoczynku jest wypłacane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Mogą z niego skorzystać nie tylko "aktywni" pracownicy, ale także emeryci, renciści czy nauczyciele pobierający świadczenie kompensacyjne. Dodatkowo uprawnieni będą członkowie ich rodzin. W kwestii otrzymania tzw. wczasów pod gruszą ważny jest jednak jeden fakt. Zakład administrujący funduszem musi być ostatnim miejscem pracy wnioskodawcy przed przejściem na emeryturę, rentę czy też nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Sprawdź również: Dofinansowanie do wczasów dla seniorów. Komu przysługuje?

Powyższy wymóg został potwierdzony uchwałą Sądu Najwyższego z 15 listopada 1999 roku. Nie zakłada on jednak, że osoba, która chce skorzystać z tzw. wczasów pod gruszą dla seniorów, musiała przejść na emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne bezpośrednio po rozwiązaniu stosunku pracy z danym zakładem pracy. Nawet jeśli między tymi wydarzeniami minęło kilka czy kilkanaście lat, taka osoba ma prawo do ubiegania się o dofinansowanie wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Sprawdź również: Jeden dokument i wyższa emerytura od następnego miesiąca. Kto może skorzystać?

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie wypoczynku dla emerytów i rencistów?

Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie wypoczynku ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, należy dokładnie zapoznać się z jego regulaminem w danym zakładzie pracy lub skontaktować działem kadr bądź finansów. Właśnie w jednej z tych komórek powinniśmy także otrzymać do wypełnienia wniosek odpowiedni dla danego zakładu pracy. Należy również dowiedzieć się, jakie załączniki należy dołączyć do wniosku. W niektórych przypadkach musi to być faktura lub rachunek wystawiony przez podmiot organizujący wypoczynek, a w innych zeznanie podatkowe za ubiegły rok.

Zobacz też:

Te książki z czasów PRL-u są dziś bardzo dużo warte. Sprawdź, czy nie masz ich na półce

Kupić węgiel na zimę już, czy poczekać? Ekspert nie ma wątpliwości

​Nowy system kaucyjny już niedługo w Polsce. Już wkrótce tyle dostaniemy za butelki i opakowania

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia | seniorzy