Reklama
Reklama

​Jeden dokument i wyższa emerytura od następnego miesiąca. Kto może skorzystać?

Podwyższyć świadczenie emerytalne można na wiele sposobów. Wiele osób w tym celu korzysta z dodatkowych świadczeń bądź starają się dorobić. Możliwy jest jeszcze jeden scenariusz, a mianowicie ponowne przeliczenie emerytury. Sprawdź, jak to zrobić, kto może wnioskować i jakie dokumenty trzeba przygotować.

Kto może wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych każdy senior, który jest w stanie wykazać okresy składkowe, których do tej pory nie wzięto pod uwagę przy obliczaniu wysokości świadczenia. Najczęściej dotyczy to osób urodzonych przed 1949 rokiem, których emerytura była obliczana w dużej mierze na podstawie okresów składkowych opłacanych przed 1999 rokiem. Z czego wynika taka sytuacja?

Sprawdź również: Dofinansowanie do wczasów dla seniorów. Komu przysługuje?

Otóż wiele osób pracowało przed 1999 rokiem w zakładach pracy, które zostały zlikwidowane jeszcze w okresie komunistycznym. W niektórych przypadkach uzyskanie świadectwa pracy z tego okresu, jeśli pracownik zgubił swoje bądź zostało zniszczone, było trudne, a nawet niemożliwe. Z tego powodu obliczona przez ZUS emerytura była na niższym poziomie. Na szczęście dla tych osób wystarczy dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiednie dokumenty, gdy je znajdziemy, emerytura zostanie ponownie przeliczona i od następnego miesiąca nasze świadczenie będzie wyższe.

Sprawdź również: ZUS przeprowadzi w czerwcu waloryzację. Seniorzy mogą liczyć na duże pieniądze

Dla mężczyzn szczególnie ważny jest jeden dokument — książeczka wojskowa

W przypadku mężczyzn, którzy odbyli czynną służbę wojskową, kluczowa będzie książeczka wojskowa. Mało kto miał świadomość, że ten okres również jest ważny dla ZUS-u przy obliczaniu świadczenia. Jeśli podczas składania wniosku nie przedstawiliśmy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych tego dokumentu, powinniśmy jak najszybciej go donieść. Wtedy również nasza emerytura zostanie ponownie przeliczona, a świadczenie podniesione od następnego miesiąca. Równoważnym dokumentem będzie jej poświadczona kserokopia lub świadectwo służby.

Zobacz też:

​Tyle zapłacisz za pobyt w prywatnych sanatorium. Są wolne terminy na wakacje

​Ci seniorzy są zwolnieni z opłat za śmieci. Sprawdź, czy do nich należysz

​Pracujesz w Wielkiej Brytanii? Możesz dostać ponad 4,5 tys. dodatku inflacyjnego

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | świadczenia | ZUS | seniorzy