Reklama
Reklama

​Ci seniorzy są zwolnieni z opłat za śmieci. Sprawdź, czy do nich należysz

W ostatnich latach wiele gmin zdecydowało się na podniesienie opłat za wywóz śmieci. W przypadku gospodarstw wielorodzinnych, a także osób starszych, może to być podwyżka odczuwalna dla domowego budżetu. Sprawdź, którzy seniorzy są zwolnieni z ponoszenia opłat za śmieci, a którzy mają prawo do uzyskania sporej zniżki.

Kto decyduje o zwolnieniu z opłat za śmieci dla seniorów?

Kwestię opłat za śmieci w skali kraju reguluje Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Na podstawie tych przepisów gminy mogą zwolnić niektóre grupy społeczne z odpłatności, jednak jest to jedynie możliwość nałożona przez ustawodawcę, a nie obowiązek gminy. Co więcej, w ustawie nie został określony jeden konkretny sposób obniżania opłat za wywóz śmieci. Niektóre jednostki tworzą w tym celu programy osłonowe, a inne decydują się na własne rozwiązania. By wiedzieć, w jaki sposób można uzyskać zwolnienie z opłat za śmieci, należy się skontaktować z odpowiednim urzędem gminy lub urzędem miasta.

Sprawdź również: Niebawem rusza kolejna edycja programu. Na dotacje przeznaczono 400 mln złotych

Komu przysługuje zwolnienie z opłat za śmieci dla seniorów?

W wielu polskich gminach obowiązują zniżki, a nawet zwolnienia, z opłat za śmieci dla seniorów. Taka sytuacja ma miejsce, chociażby w Warszawie, gdzie seniorzy po 65. roku życia mogą zostać objęci programem osłonowym. Dla mieszkańców wielu gmin w Polsce przewidziane zostały także zniżki (np. dla rodzin wielodzietnych z Kartą Dużej Rodziny), które mogą sięgać nawet 50 proc. wysokości opłat. W Gdyni wprowadzono częściowe zwolnienie z opłat m.in. dla gospodarstw domowych w zabudowie jednorodzinnej, które zadeklarowały założenie kompostownika. W niektórych gminach zwolnienie z opłat mogą także uzyskać osoby z niskim dochodem w gospodarstwie domowym.

Zobacz też:

Emerycie, możesz skorzystać z wielu zniżek. Musisz mieć przy sobie jedną rzecz

​Przed nami wzrost podatków. Za to zapłacimy więcej od nowego roku

​Zmiany w 800 plus są już pewne. Te dzieci nie dostaną świadczenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia | zasiłek | seniorzy