Reklama
Reklama

Bezpłatna komunikacja miejska dla seniorów. Sprawdź limit wieku w twoim mieście

Bezpłatna komunikacja miejska dla seniorów to duże wsparcie i ułatwienie dla starszych osób. To nie tylko możliwość poruszania się po mieście, ale również spore odciążenie finansowe. Aby móc korzystać z tego udogodnienia należy spełnić jeden warunek, a mianowicie osiągnąć odpowiedni wiek. Sprawdź, jak to wygląda w różnych miastach Polski.  

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów to przywilej, który przysługuje milionom Polaków. Dzięki niemu seniorzy mogą nieodpłatnie korzystać z autobusów, tramwajów czy innych środków komunikacji w mieście. To, co upoważnia do korzystania z tej ulgi to odpowiednia ilość lat. Jak limity wieku wyglądają w Polsce? 

Od jakiego wieku przysługują darmowe przejazdy? To dotyczy większości miast

Komunikacja miejska za darmo dla seniorów jest dla nich ogromnym ułatwieniem. Celem takich działań jest między innymi zwiększenie mobilności starszych osób, poprawa jakości ich życia, zmniejszenie wykluczenia społecznego czy odciążenie finansowe poprzez eliminację kosztów związanych z transportem.  

Jest to ważne wsparcie dla starszych osób, z którego mogą dowolnie korzystać po spełnieniu jednego warunku. Mianowicie, darmowa komunikacja miejsca przysługuje po ukończeniu 70 lat. Jest to jedyny warunek, jaki należy spełnić, aby móc nieodpłatnie korzystać z transportu publicznego w większości miast w Polsce.  

Podczas takiej podróży komunikacją miejską na wypadek kontroli biletów, senior powinien potwierdzić swój wiek za pomocą legitymacji emeryta, dowodu osobistego czy innego dokumentu potwierdzającego datę urodzenia. I to wszystko.

Zobacz również: Nowa lista emerytów zwolnionych z abonamentu RTV. Sprawdź, czy się na niej znajdujesz

W jakich miastach ulgi na komunikację miejską dla emerytów przed osiągnięciem 70 lat?  

Warto jednak mieć świadomość, że w Polsce są również takie miasta, które oferują seniorom udogodnienia komunikacyjne jeszcze przed ukończeniem przez nich 70. roku życia. Mowa tutaj o wysokich zniżkach lub nawet całkowicie bezpłatnej komunikacji. Jak to wygląda w poszczególnych miastach Polski?  

Na przykład w Bydgoszczy, Wrocławiu oraz Lublinie seniorom przypada w pełni darmowa komunikacja miejska już od wieku 65 lat. Jest to więc o 5 lat wcześniej niż zazwyczaj. W Szczecinie natomiast przysługuje 50% zniżki na bilety dla kobiet od 55 roku życia, zaś dla mężczyzn od 60. roku życia. Ogólnie więc zniżka zaczyna obowiązywać na 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.  

W Warszawie wygląda to nieco inaczej. Mianowicie osobom, które ukończyły 65. rok życia przysługuje możliwość zakupu “biletu seniora". Co to oznacza w praktyce? Każda osoba, przekraczając ten wiek, może kupić roczny bilet na komunikację miejską, który kosztuje 50 zł.  

Warto w swoim mieście sprawdzić, jak wyglądają kwestie związane z bezpłatną komunikacją miejską dla seniora. Jest ona dużym ułatwieniem oraz odciążeniem finansowym, z którego warto korzystać, jeśli tylko istnieje taka możliwość.  

Może cię zainteresować: Tyle wyniesie waloryzacja emerytur w przyszłym roku. Koniec ze znaczącymi podwyżkami?

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: seniorzy | emerytura