To bomba witaminowa, ale większość osób przyrządza go źle. Traci wtedy wszystkie wartości
Jarmuż to tak naprawdę odmiana kapusty warzywnej. Był już uprawiany w starożytności, zarówno jako roślina ozdobna, jak i jadalna. W dzisiejszych czasach jej popularność nie spadła i nadal bardzo często trafia na nasze talerze. Dowiedz się, jak przygotować jarmuż, by nie stracił swoich wartości odżywczych.
Jarmuż jest bogaty w wiele cennych składników odżywczych. W 100 gramach surowej rośliny znajdziemy:
- 35 kalorii,
- 2,9 g białka,
- 1,5 g tłuszczy,
- 4,4 g węglowodanów,
- 4,1 g błonnika pokarmowego.
Co więcej, spożywając jarmuż, dostarczamy do organizmu witaminy i minerały. M.in. witaminę A, witaminę C, witaminę K czy witaminę B6, a także kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, potas i fosfor. Jarmuż jest dobrym niskokalorycznym dodatkiem do diety, szczególnie dla osób dbających o zdrowie i odżywianie.
Sprawdź również: To jeden z najzdrowszych owoców świata. Rośnie w Polsce, a mało kto o nim wie
Bogactwo witamin i minerałów wpływa również na właściwości prozdrowotne tej rośliny. Jako źródło witaminy C, beta-karoteny, flawonoidów oraz polifenoli jest świetnym antyoksydantem, który pomaga w neutralizacji wolnych rodników. Zawartość witaminy C wpływa również pozytywnie na układ odpornościowy. Z kolei obecna w jarmużu luteina i zeaksantyna jest kluczowa dla zdrowia oczu. Pozwala m.in. zmniejszać ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej czy zaćmy.
Sprawdź również: Zapomnij o wyrabianiu ciasta drożdżowego. Szybki przepis od Ewy Wachowicz
Regularne spożywanie jarmużu wspomaga także układ kostny, dzięki wysokiej zawartości witaminy K. Błonnik, potas i witamina C wspierają z kolei prawidłową pracę serca — błonnik pomaga obniżać cholesterol, a potas reguluje ciśnienie krwi. Wysoka zawartość błonnika pokarmowego wspomaga trawienie i zapobiega zaparciom. Jarmuż pozwala również regulować wagę organizmu oraz pomaga w usuwaniu z niego toksyn, a także redukuje stany zapalne.
Sprawdź również: Nie dodawaj cukru żelującego do dżemu. Zamień go na ten zdrowy składnik
Powyższe informacje jasno wskazują, że włączenie jarmużu do codziennej diety może mieć świetne efekty dla naszego zdrowia. Jednak w łatwy sposób można "zabić" wszystkie jego wartości. Wystarczy, że nieumiejętnie go przygotujemy. Jak w takim razie przygotować jarmuż, by nie stracił wszystkich swoich wartości odżywczych? Są na to cztery sposoby. Pierwszy z nich, najprostszy, to jedzenie jarmużu na surowo. Wystarczy kupić roślinę uprawianą bez pestycydów lub dokładnie ją umyć i dodać np. do sałatki.
Sprawdź również: Ta ryba jest smaczna i ma mało ości. W Chorwacji jest hitem, a Polsce mało kto o niej słyszał
Drugi sposób to wykorzystanie jarmużu jako składnika do koktajli czy smoothie. Dzięki temu nasz napój w łatwy sposób stanie się o wiele zdrowszy. Jeśli jednak nie chcemy spożywać jarmużu na surowo, mamy dwa kolejne rozwiązania. Pierwszym z nich jest blanszowanie — krótkie gotowanie w osolonej wodzie, a następnie szybkie włożenie jarmużu do miski z lodowatą wodą (można dodać nawet kostki lodu). Drugi sposób to przygotowanie niskokalorycznych chipsów z jarmużu. Wystarczy spryskać liście odrobiną oliwy, posolić i piec w 150 stopniach po 10 minut z każdej strony. Gotowe!
Zobacz też:
Klasyczne danie z PRL-u, które dziś mało kto robi. Jest tanie, smaczne i zdrowe
Te potrawy wigilijne możesz przygotować na długo przed świętami. Nie musisz nawet czekać do grudnia
Bezglutenowy chleb z serka i masła orzechowego. Nie uwierzysz, jakie to proste!