Przez ten błąd ogórki kiszone wychodzą gorzkie i brzydko pachną. Wystrzegaj się go
Do sezonu na domowe przetwory zostało jeszcze sporo czasu, ale już teraz warto porządnie się do niego przygotować. Jeśli nie chcesz zmarnować warzyw, musisz wiedzieć, jakich błędów przy kiszeniu ogórków unikać. Niestety często zdarza się, że mimo starannego przygotowania po otwarciu słoja okazują się one gorzkie i nieprzyjemnie pachną.
Ogórki kiszone często goszczą na polskich stołach. To zdrowy i bardzo smaczny dodatek do mięsnych obiadów, kanapek, składnik sałatek czy przekąska na rodzinnych imprezach.
Trudno wyobrazić sobie bez niego polską kuchnię, ale przyrządzenie dobrych ogórków kiszonych wymaga czasu i umiejętności.
Nawet drobne błędy przy kiszeniu ogórków mogą doprowadzić do tego, że wyjdą gorzkie i będą miały nieprzyjemny aromat. Jeśli nie masz wprawy w przygotowywaniu przetworów, możesz łatwo zmarnować warzywa.
Ogórki kiszone wyszły gorzkie? Być może to przez popularny błąd, który bardzo często zdarza się popełniać osobom zaczynającym przygodę z domowymi przetworami. Niektórzy do ich doprawienia używają zbyt wielu suchych przypraw.
Wkładanie do słoi wielu ziaren pieprzu i liści laurowych nie jest wskazane, bo ich nuty mogą być dla niektórych zbyt przytłaczające i nadawać ogórkom posmaku goryczy.
Jeśli nie jesteś jej fanem, zamiast nich do naczynia wrzuć jak najwięcej świeżych dodatków, takich jak: koperek, czosnek czy chrzan. Podkreślą one naturalne walory smakowe ogórka.
Może cię zainteresować: Do mizerii dodaj ten składnik. Jest nietypowy, ale znakomicie podkręca smak
Musisz wiedzieć, że również przez inne zachowania, twoje warzywa mogą wychodzić gorzkie i roztaczać nieprzyjemny zapach. Nie będziemy po raz kolejny rozpisywać się o konieczności wkładania do słoików wyłącznie świeżych małych, intensywnie zielonych ogórków, ani o przechowywaniu przetworów w chłodnych, zacienionych miejscach. O tym wielokrotnie już wspominaliśmy.
Radzimy zwrócić uwagę na trzy inne, popularne błędy przy kiszeniu ogórków:
- Nieodpowiedni wybór soli
Do kiszenia ogórków najlepiej używać soli kamiennej, która nie zawiera dodatków chemicznych. Jeśli sięgniesz po jodłowaną, może się to odbić na długości procesu fermentacji warzyw i wpłynąć na ostateczny smak przetworów.
- Kiszenie ogórków w nieodpowiednich naczyniach
Kiszenie ogórków w nieodpowiednich naczyniach to kolejny popularny błąd. Niektórzy twierdzą, że popularne przetwory można przygotować nawet w plastikowych butelkach i woreczkach.
To modny trend w duchu zero waste, ale jednorazowe opakowania w połączeniu w duecie kwaśnymi produktami nie są najlepszym połączeniem. Najlepiej używać do kiszenia ogórków szczelnych słoi i kamionkowych naczyń lub dębowych beczek.
Czytaj również: Koperek więdnie i traci kolor? Metodą babci jeszcze go uratujesz
- Zakręcanie słoi nieszczelnymi nakrętkami
Czystość to podstawa przy kiszeniu ogórków. Nie tylko naczynia muszą być dokładnie umyte, ale również nakrętki. Niestety wiele osób o tym zapomina.
Podobnie jak o tym, że wieczka od słoików mają być całkowicie szczelne Zawsze dbaj o to, by zalewa całkowicie pokrywała ogórki i warzywa nie miały dostępu do powietrza, bo to może nawet doprowadzić do rozwoju szkodliwej pleśni.
Zobacz też:
To ciasto bez pieczenia zrobisz w kwadrans. Potrzebujesz tylko 5 składników
Najlepsze ciasto na Andrzejki. Goście będą prosić o dokładkę
Klasyczne danie z PRL-u, które dziś mało kto robi. Jest tanie, smaczne i zdrowe