Koperek więdnie i traci kolor? Metodą babci jeszcze go uratujesz
Zauważyłeś, że koperek więdnie i traci kolor? Za to, że nagle przestał rosnąć odpowiedzialne mogą być ataki szkodników albo błędy w pielęgnacji rośliny. Na szczęście istnieje sposób, aby uratować zioła, bez wydawania pieniędzy na produkty w sklepach ogrodniczych. Zastosuj naturalny oprysk na koper z przepisu babci.
Koper z własnego ogródka pozwala sporo zaoszczędzić na zakupie ziół. Stanowi idealny dodatek do zup, dań mięsnych czy wegetariańskich, bo zawiera mnóstwo składników odżywczych i witamin. Jednocześnie jego wymagania są niewielkie.
Z uprawą tej rośliny powinieneś poradzić sobie nawet jeśli nie masz ręki do roślin, ale musisz zapewnić jej ciepłe, osłonięte od wiatru stanowisko i żyzną, przepuszczalną glebę. Uważaj, by nie popełnić podstawowych błędów w pielęgnacji kopru, bo wtedy będzie może zacząć więdnąć i tracić kolor.
Najpopularniejszą przyczyną więdnięcia kopru są ataki szkodników. Roślina często przestaje rosnąć przez mszyce wierzbowo-marchwiowe, które żerują na nim latem.
Jeśli owady już się nią zainteresowały, przestanie rosnąć i zacznie tracić kolor, najpierw przybierając żółte, a następnie brązowe zabarwienie. Jeśli insekty nie zostaną od razu wykryte, mogą doprowadzić również do zwijania się kopru, (czyli tzw. kędzierzawienia), a nawet do jego całkowitego zwiędnięcia.
Może cię zainteresować: Wystarczy, że zastosujesz raz w roku. Ochronisz pomidory przed chorobami
Jeżeli w ogrodzie nie widać szkodników, a roślina i tak marnieje, za jej fatalny stan odpowiedzialne mogą być inne czynniki. Najważniejszą zasadą w uprawie kopru jest regularna obserwacja.
Niedobór słońca albo zbyt kwaśna gleba, w której rośnie koper to błędy w pielęgnacji kopru, twoje zioła nie chcą rosnąć. Gleba powinna mieć pH 5,5, zbliżony do odczynu obojętnego, lub lekko zasadowego. Aby nieco go obniżyć, możesz dodać do ziemi trochę torfu, kompostu lub obornika.
Czytaj również: Sadzisz cukinię? Włóż to do dołka w ziemi, a zbiory cię zaskoczą
Jeśli przyczyną więdnięcia kopru jest żerowanie szkodników, nie martw się. Nie musisz stosować produktów ze sklepu ogrodniczego, aby sobie z nimi poradzić. Wystarczy, że przygotujesz naturalny oprysk na koper z przepisu mojej babci, a twoje rośliny odżyją i odzyskają piękny, zielony kolor.
Aby przygotować domową odżywkę, potrzebujesz 100 g cebuli i 10 litrów wody (może być również 200 g czosnku). Zalej cebulę wodą i odstaw na dobę. Po tym czasie przelej produkt do butelki ze spryskiwaczem i zacznij obficie opryskiwać koper.
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą karm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu