Reklama
Reklama

Wystarczy, że zastosujesz raz w roku. Ochronisz pomidory przed chorobami

Wystarczy, że zastosujesz ten oprysk raz w roku, a ochronisz pomidory przed chorobami grzybowymi. Za kilka tygodni dorodnych owoców pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki, więc nie marnuj czasu. Tym bardziej przygotowanie odżywki do podlewania upraw jest proste i tanie. Potrzebujesz jedynie czterech składników.

Końcówka maja to najlepszy czas na wysadzanie pomidorów do gruntu. Okres największych przymrozków minął, więc sadzonki są odporniejsze. Aby jednak mieć pewność, że urosną zdrowe, warto wzmocnić je jeszcze bardziej, stosując tani domowy oprysk z czterech składników. 

W ten sposób możesz ochronić pomidory przed groźnymi chorobami grzybiczymi, takimi jak: zgorzel, fuzarioza czy alternarioza, a także zgnilizna pierścieniowa. Dodasz im również siły do wzrostu i obfitego owocowania.

Może cię zainteresować: Obrywasz liście pomidorów? Sprawdź, jak to zrobić, by nie zaszkodzić roślinie

Stosuj ten oprysk na pomidory raz w roku, a ochronisz je przed chorobami

Jednym z najskuteczniejszych domowych oprysków na pomidory jest odżywka z jodyny. Warto stosować ją minimum raz w roku profilaktycznie, by ochronić rośliny przed chorobami. 

Możesz jej jednak używać w swoim ogrodzie częściej, np. raz w miesiącu i zawsze wtedy, gdy zauważysz pierwsze oznaki infekcji w postaci nalotu, wyschnięcia czy przebarwienia roślin. 

Im wcześniej to zrobisz, tym większa szansa na obfite plony. Jodyna wykazuje pozytywny wpływ na rośliny, ponieważ wykazuje właściwości antywirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Czytaj również: Liście pomidorów zwijają się? To może być przyczyną

Jak przygotować oprysk na pomidory z jodyny? Wystarczą 4 tanie składniki

Przygotowanie oprysku na pomidory z jodyny jest bardzo proste. Aby go zrobić, wystarczy wymieszać ze sobą 4 tanie składniki. Część na pewno masz już w swoim domu.

Połącz:

  • jodyna - 20 kropli
  • mleko - 1 litr
  • deszczówka - 9 litrów
  • mydło szare - odrobina, by dodać mieszance lepkości

Tą odżywką możesz również podlewać inne warzywa, aby poprawić kondycję zielonych ogórków i cukinii. Składniki są delikatne, więc pewno nie podrażnią twoich roślin.

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL