Reklama
Reklama

Ogrodnik zdradza najlepszy termin na sadzenie pomidorów do gruntu. Nie trzeba się spieszyć

Uprawa pomidorów cieszy się dużą popularnością, jednak nie wszyscy wiedzą, jak właściwie o nie zadbać i kiedy można je bezpiecznie posadzić w gruncie. Warto znać właściwy termin, aby nie narazić sadzonek na przymrozki. Podpowiadamy, co na ten temat sądzi specjalista.

Pomidory to popularne rośliny z rodziny psiankowatych, pochodzące z Peru w Ameryce Południowej. Z naukowego punktu widzenia to nie warzywa, lecz owoce, ponieważ powstają z kwiatów i zawierają nasiona. Ich uprawa jest niezwykle rozpowszechniona, jednak warto wiedzieć, kiedy jest najlepszy moment na posadzenie pomidorów. Właściwy termin jest kluczowy, by zapewnić sobie dobre zbiory. Co na ten temat mówi specjalista?

Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Oto właściwy moment

Jest w maju taki moment, gdy następuje chwilowe ochłodzenie. Dzieje się to tak systematycznie, iż każdy ogrodnik dobrze o tym wie i wręcz się tego spodziewa. Przymrozki znane są jako "zimni ogrodnicy". To zjawisko klimatyczne, charakterystyczne dla środkowej części Europy, gdy w połowie maja dociera również nad Polskę zimne powietrze z obszarów polarnych.

To trudny czas dla roślin, które muszą sobie poradzić z przymrozkami. Ogrodnicy radzą więc, by z pewnymi działaniami zaczekać na drugą połowę maja, gdy niskie temperatury ustaną. Dopiero gdy miną "zimni ogrodnicy" i będziemy mieć pewność, że temperatura w nocy przekracza 10 stopni Celsjusza, można wynieść na zewnątrz między innymi sadzonki pomidorów. 

Czytaj też: Te rośliny odstraszają meszki. Posadź w ogrodzie i zapomnij o bolesnych ugryzieniach 

Uprawa pomidorów w gruncie. O tym nie zapomnij

Przed posadzeniem pomidorów do gruntu warto odpowiednio zahartować rośliny, by przyzwyczaiły się do warunków panujących na zewnątrz. Dzięki temu staną się odporniejsze i mocniejsze. Trzeba też dobrze przemyśleć, na jakim stanowisku posadzimy pomidory - powinno być ono dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru, a gleba bogata w składniki pokarmowe i przepuszczalna. Można przekopać ją z kompostem, by dodatkowo ją użyźnić.

Pomidory wsadzamy do ziemi w dołkach na tyle dużych, by pomieściły całą bryłę korzeniową. Do otworów wsypujemy odrobinę kompostu granulowanego. Warto też nabyć w sklepie gotową mieszankę, dedykowaną uprawie pomidorów i użyć jej jako podłoża. Doniczki powinny mieć dziurki w dnie. Pamiętajmy też o warstwie drenażu. Rośliny powinniśmy posadzić dosyć głęboko, by swobodnie się ukorzeniły. Na koniec obficie je podlewamy. 

Zobacz też:

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

Wystarczy łyżka, by zamiokulkas obsypał się nowymi liśćmi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | warzywniak | działka