Reklama
Reklama

Te rośliny odstraszają meszki. Posadź w ogrodzie i zapomnij o bolesnych ugryzieniach

Meszki to małe owady, których ugryzienie może być znacznie dotkliwsze niż ugryzienia komarów. Tworzą niewielkie ranki, które mogą ulegać zakażeniu. Warto więc dowiedzieć się, jak się ich pozbyć z ogrodu czy balkonu. Na szczęście istnieją rośliny, które w tym pomagają.

Meszki występują w ostatnich latach coraz liczniej. Najbardziej dokuczliwe są od końca kwietnia do września, a więc właściwie przez całe wakacje, gdy chcemy cieszyć się aktywnością czy odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Warto posadzić w ogrodzie rośliny, których zapach odstrasza te owady. O jakie gatunki chodzi? 

Meszki — niewielkie, ale groźne

Meszki to niewielkie owady, o grubych, krótkich odnóżach i szerokich skrzydłach. Choć wyglądają niepozornie, potrafią być bardzo uciążliwe. Samce meszek żywią się nektarem kwiatów, jednak samice żywią się krwią ludzi, dzikich ssaków czy zwierząt gospodarskich.

Ugryzienie meszki pozostawia na skórze swędzące, czerwone grudki. Mogą się również pojawić pęcherze z płynem. Warto wiedzieć, że u osób wrażliwych może nawet wystąpić reakcja alergiczna o łagodnym lub silnym przebiegu. Ukąszenie tych owadów najczęściej powoduje przejściowe dolegliwości, jednak czasem konieczna jest wizyta u lekarza. Ma to miejsce na przykład w przypadku nieustępowania objawów, a wręcz ich pogarszania czy dużego odczynu wokół miejsca ugryzienia. 

Czytaj też: Rośliny doniczkowe marnieją? Wykorzystaj kawałek folii, a szybko wrócą do formy 

Jakie rośliny odstraszają meszki?

Niektóre rośliny wydzielają charakterystyczny zapach, który czasami jest przyjemny dla ludzi, zaś nieznośny dla owadów. Dobór tych właściwych może okazać się skuteczną bronią w walce na przykład z meszkami. Meszki są szczególnie wrażliwe na pewne składniki chemiczne, zawarte w roślinnych aromatach. Mogą one dezorientować owady, zakłócając ich systemy nawigacyjne lub maskując na przykład zapach skóry człowieka, który przyciąga meszki. Ich wprowadzenie do ogrodu może więc pomóc w pozbyciu się problemu.

Meszki nie lubią zapachu lawendy, bazylii czy melisy. Regularne obrywanie liści bazylii pomaga roślinie uwolnić olejki eteryczne, odstraszające owady. Nieprzyjemny dla meszek i innych owadów jest również cytrynowy zapach tymianku. Warto również zainteresować się kocimiętką, która zawiera olejek nepetalakton, odstraszający meszki. Ze swojego intensywnego działania odstraszającego znana jest też komarzyca, czyli Plektrantus koleusowaty. 

Zobacz też:

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

Pokrój na kawałki, zalej wodą i podlej. Pelargonie wystrzelą nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | uprawa roślin