Reklama
Reklama

Liście pomidorów zwijają się? To może być przyczyną

Nie lekceważ tego, że liście pomidorów zwijają się, bo ich stan może być poważniejszy, niż myślisz. Przyczyną najprawdopodobniej są podstawowe błędy w pielęgnacji. Możesz je skorygować, ale najpierw musisz dowiedzieć się, co konkretnie dzieje się z twoimi sadzonkami. Aby to zrobić, dokładnie przyjrzyj się liściom twoich pomidorów z obu stron.

Uprawa pomidorów wymaga regularnego doglądania sadzonek. Jeśli zapewnisz roślinom odpowiednie warunki i będziesz o nie dbać, te latem powinny odwdzięczyć ci się dorodnymi, soczystymi owocami. 

Nawet drobny błąd w pielęgnacji krzewów może mieć jednak konsekwencje. Jeśli tylko zauważysz, że liście twoich pomidorów zwijają się, szybko reaguj, bo to może być znak, że z roślinami dzieje się coś złego. 

Może cię zainteresować: Ogrodnik zdradza najlepszy termin na sadzenie pomidorów do gruntu. Nie trzeba się spieszyć

Liście pomidorów zwijają się do góry? To znak, że posadziłeś je w złym miejscu

Liście pomidorów mogą powiedzieć wiele o kondycji rośliny. Jeśli zwijają się do góry i są wyraźnie poskręcane, to najprawdopodobniej zostały posadzone w zbyt słonecznym miejscu. Sadzonki pomidorów potrzebują promieni słonecznych do zdrowego wzrostu, lecz w nadmiarze mogą im one zaszkodzić. Miejsce, w którym rosną, powinno być więc jasne, ale lekko zacienione. 

Liście pomidorów zwijają się w dół? Być może przesadzasz z nawożeniem

Jeżeli liście zawijają się w dół, może być to znak, że przesadzasz z nawożeniem odżywkami azotowymi. Początkujący ogrodnicy często nie zdają sobie sprawy z tego, że zbyt duża ilość tego pierwiastka w glebie, bywa szkodliwa dla sadzonek. Zamiast wzmacniać krzewy pomidorów, powoduje ich osłabienie, przez co liście ciemnieją, stają się cieńsze i bardziej podatne na uszkodzenia. 

Czytaj również: Obrywasz liście pomidorów? Sprawdź, jak to zrobić, by nie zaszkodzić roślinie

Liście pomidorów zwijają się i mają ciemne wierzchołki? To symptom niedoboru

Zwinięte liście pomidorów z ciemnymi wierzchołkami świadczą o poważnym niedoborze wapnia. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzić odczyn pH gleby, na której rosną sadzonki i w razie potrzeby zastosować nawóz, aby uzupełnić minerał. 

Liście pomidorów zwijają się i lepią? Możliwe, że padły ofiarą szkodników

Szybkiej reakcji wymaga również sytuacja, gdy liście pomidorów zwijają się i lepią się. Deformacja w połączeniu z lepkim osadem często oznacza atak szkodników takich jak mszyce. W tym przypadku tym bardziej, nie warto czekać, bo to może do reszty zniszczyć sadzonki. Ekologiczny środek na szkodniki pomidorów ze sklepu ogrodniczego albo domowy preparat na bazie octu powinien rozwiązać problem.

Zobacz też:

Nie zapomnij założyć ich na drzewka owocowe. Dzięki temu uchronisz sad przed szkodnikami

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywnik | działka | szkodniki w ogrodzie | choroby roślin