Reklama
Reklama

Sadzisz cukinię? Włóż to do dołka w ziemi, a zbiory cię zaskoczą

Jeśli sadzisz cukinię, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych zasadach uprawy tego warzywa. To zapewni ci obfite plony podczas zbiorów. Najważniejsze jest to, byś zapewnił roślinie odpowiednie stanowisko i podłoże. Nie zapomnij włożyć tego do dołka, a zbiory cię zaskoczą. Zbierzesz tyle cukinii, że wszystkie sąsiadki ci pozazdroszczą.

Uprawa cukinii we własnej działce to najlepszy sposób, aby móc cieszyć się smacznymi warzywami, wyhodowanymi na naturalnych nawozach. Z opieką nad tą rośliną poradzisz sobie, nawet jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem. 

Nie jest wymagająca, a możesz przygotować z niej sycące leczo, zupę krem czy po prostu zapiec w piekarniku. Aby jednak plony były dorodne, musisz zachować właściwy termin sadzenia cukinii oraz kilku zasadach opieki nad tym warzywem. Sprawdź, jakie warunki musisz jej zapewnić.

Może cię zainteresować: Wystarczy, że zastosujesz raz w roku. Ochronisz pomidory przed chorobami

Kiedy sadzić cukinię w ogrodzie? Termin zbliża się wielkimi krokami

Najlepszym terminem na sadzenie cukinii w ogrodzie jest druga połowa maja, gdyż ryzyko przymrozków jest już naprawdę minimalne. Roślina ta preferuje stabilne warunki, dlatego warto trzymać się tej zasady. 

Jak uprawiać cukinię? Takie warunki musisz jej zapewnić

Cukinia najlepiej czuje się na ciepłym i słonecznym stanowisku. Podłoże pod jej uprawę trzeba odpowiednio przygotować, spulchniając ziemię i wzbogacając ją obornikiem lub naturalnym kompostem. 

Gleba powinna mieć odczyn lekko zasadowy. Aby cukinia wyrosła silna i zdrowa, powinieneś posadzić obok niej cebulę, kukurydzę lub słonecznik. Warzywa te wzajemnie się wspierają i preferują podobne warunki.

Pamiętaj również, że cukinie mocno się rozrastają, wiec potrzebują sporo miejsca. Sadzonki muszą znajdować się w odstępach od 60 do 80 cm, a poszczególne rzędy powinny być od siebie oddalone o około 80-100 cm. 

Czytaj również: Podlewaj tym borówkę raz na 2 tygodnie, a będzie mieć mnóstwo owoców

Włóż to do dołka w ziemi, a zbiory cię zaskoczą. Najlepszy nawóz do cukinii

Plony będą jeszcze lepsze, jeśli zastosujesz skuteczny trik ogrodniczy. Do dołka włóż dwie garści granulowanego obornika i przysyp je cienką warstwą gruntu. Dopiero później umieść w glebie sadzonkę. Możesz również wysypać na dnie trochę ziemi przeznaczonej do warzyw. To dostarczy cukinii niezbędnych składników odżywczych.

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywnik | uprawa roślin | pielęgnacja roślin | nawożenie