Łagodzi kaszel i chrypkę. Zbierz podczas spaceru i zrób domowy syrop
Wiosna to czas spacerów. Warto wykorzystać okazję i podczas jednego z nich zwrócić uwagę na roślinę, która pozwoli nam skorzystać z dobroczynnego działania darów natury. Dzięki niej przygotujemy syrop, łagodzący kaszel oraz chrypkę. W dodatku roślina ta przyniesie wiele innych korzyści dla naszego organizmu. Sprawdź, za czym się rozglądać podczas wiosennych spacerów, aby cieszyć się zdrowiem.
Rośliny używane są w medycynie naturalnej od wielu lat. Nic w tym dziwnego, ponieważ te dary natury potrafią naprawdę zdziałać cuda i świetnie wpłynąć na nasz organizm. Jedna z takich roślin, niedługo pojawi się już na łąkach. Jak ona wygląda?
Medycyna naturalna słynie z wykorzystywania roślin, które dzięki swoim właściwościom mogą wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie. Kwiaty tego typu możemy spotkać również w Polsce. Jednym z takich przykładów jest podbiał, który ceniony jest od stuleci.
Jest to kwiat z rodziny astrowatych, który wraz z początkiem wiosny pojawia się na polskich łąkach, polach oraz nieużytkach. Kwitnie zwykle na końcu marca lub na początku kwietnia. Pomimo tego, że wiele osób bierze go za chwast, jest to roślina niezwykle wartościowa. Cenne są zarówno kwiaty podbiału, jak i jego liście.
Uważajmy jednak, aby nie pomylić go z mniszkiem lekarskim, który także ma właściwości lecznicze, ale działa inaczej. Równocześnie pamiętajmy, że podbiał nie jest również tożsamy z mleczem.
Czytaj również: Ta roślina porasta całą Polskę. Lepiej jej nie dotykaj, bo możesz pożałować
Obfitość właściwości podbiału sprawia, że od wielu lat jest on wykorzystywany jako substancja lecznicza. Pomaga on między innymi podczas chrypy, zapalenia krtani oraz łagodzi kaszel, a także inne schorzenia górnych dróg oddechowych.
Wynika to z tego, że liście oraz kwiaty podbiału działają wykrztuśnie. Dzięki temu podczas infekcji napar lub syrop z tej rośliny sprzyja odkrztuszaniu wydzieliny. Oprócz tego podbiał ma właściwości neuroprotekcyjne, przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Okłady z rośliny mogą pomóc zmniejszyć obrzęki, wypryski, wysypki czy owrzodzenia. Zaleca się także przemywanie cery tłustej za pomocą naparu z podbiału, aby poprawić kondycję cery.
Wobec tego, wybierając się na wiosenny spacer, warto zebrać nieco tej rośliny i samodzielnie wysuszyć jej liście oraz kwiaty. Możemy z nich zrobić naturalne napary i syropy. Zwróćmy jednak uwagę na to, by zbierać podbiał z dala od zanieczyszczeń.
Przygotowanie syropu z podbiału nie jest trudne. Po zebraniu go zaczynamy od dokładnego oczyszczenia rośliny. Następnie warstwowo układamy podbiał w słoiku, lekko dociskając. Warstwy składają się ze sporej łyżki kwiatów, przekładanej łyżką cukru. Powtarzamy tę czynność do momentu, aż zapełnimy cały nasz słoik, a ostatnią warstwą będzie cukier.
Pojemnik szczelnie zamykamy i pozostawiamy go w jasnym miejscu na tydzień. Po tym czasie z kwiatów wydobędzie się sok, który łącząc się z cukrem, stworzy smaczny syrop na kaszel. Wtedy to przelewamy go do butelki, wykonanej z ciemnego szkła. Dodatkowo możemy odcisnąć płyn z kwiatów, używając do tego gazy. Tak przygotowany syrop można przechowywać nawet przez kilka miesięcy.
Zobacz też:
Buty ślizgają się na śniegu i lodzie? Spryskaj je tym, a unikniesz upadku
Zaklej pomidory taśmą w ten sposób, a się nie zepsują. Będą świeże przez 2 tygodnie
Nazywają ją “czarnym klejnotem kuchni”. W Polsce rzadko jedzona, choć ma mnóstwo zalet