Reklama
Reklama

Wiosenne przeziębienie nie będzie ci straszne, jeśli zrobisz syrop z tej sezonowej rośliny

Wiosna to czas, w którym częściej chorujemy, łatwiej łapiemy przeziębienia i infekcje wirusowe. Pewna wiosenna roślina może pomóc nam w zwalczaniu mokrego kaszlu i kataru. Warto przygotować z niej domowy syrop działający wykrztuśnie, dodatkowo wzmacniający układ immunologiczny.

Na przełomie wiosny i zimy zmęczonemu organizmowi brakuje składników odżywczych, dlatego na przedwiośniu łatwo o przeziębienie. Należy więc regularnie wzmacniać odporność, a także od razu przystępować do leczenia, gdy tylko zauważymy niepokojące objawy chorobowe. Warto zatem przygotować domowy syrop. Sprawdź prosty przepis na zdrowy napar

Na co pomaga syrop z bazi?

Bazie to kwitnące pąki wierzby, które możemy kupić już teraz na rynkach czy straganach. Dla wielu osób gałązki umieszczane w wazonie stanowią dekorację domu. Okazuje się, że możemy wykorzystać "kotki" również w leczeniu przeziębienia i kaszlu

Syrop z bazi ma w swoim składzie salicylany, które są dostępne także w lekach przeciwgrypowych np. w aspirynie. Działają one przeciwwirusowo, przeciwgorączkowo i wykrztuśne. Warto zatem pić napar w trakcie grypy oraz przy spływającym katarze i mokrym kaszlu. 

Jak zrobić syrop z bazi?

Bazie możemy kupić lub zebrać samodzielnie. Warto wybrać się w miejsca oddalone od miast i dróg ekspresowych. 

Do przygotowania syropu z bazi potrzebujemy:

  •  1/4 szklanki "kotków";
  • 2 szklanek mleka (może być zwierzęce lub roślinne).

Z podanych składników stworzymy bazę syropu, natomiast możemy dodatkowo wzbogacić go o kurkumę, miód, 2 łyżeczki masła i oleju kokosowego, przyprawę korzenną i kwiat lipy. Przy mocnej infekcji dodajemy kroplę olejku goździkowego

Na początek musimy przemyć i osuszyć bazie, które następnie wsypujemy do garnka. Później dolewamy do nich mleko, włączamy palnik i doprowadzamy do wrzenia. 

Gotujemy napar przez kilkanaście minut. Po tym czasie odcedzamy go i przelewamy do szklanek. Pijemy ciepły syrop z bazi, aby w pełni wykorzystać jego zdrowotne właściwości. 

Napar nie powinny pić kobiety w ciąży i astmatycy. Syrop z bazi przeznaczony jest dla osób dorosłych, lepiej nie podawać go dzieciom ze względu na brak dokładnych badań. 

Zobacz też:

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | domowe sposoby