Reklama
Reklama

Ta roślina porasta całą Polskę. Lepiej jej nie dotykaj, bo możesz pożałować

Do złudzenia przypomina pietruszkę i pasternak. Niech nie zmylą cię jej drobne, białe kwiaty. Szczwół plamisty to obok barszczu Sosnowskiego i szaleju jadowitego jedna z najbardziej trujących roślin w Polsce. Sprawdź, jak odróżnić ją od popularnych roślin jadalnych. Wystarczy, że będziesz pamiętać o jednym.

Co to szczwół plamisty? Jak wygląda?

Szczwół plamisty to roślina, którą znamy także pod takimi nazwami, jak psia pietruszka, świńska wesz, weszka, pietrasznik plamisty czy szaleń plamisty. W Polsce jest całkiem popularna — występuje w lasach, parkach oraz na łąkach.

Zagrożenie, które szczwół plamisty stanowi wynika z jego podobieństwa do roślin jadalnych. Korzenie rośliny mogą przypominać pasternak lub korzeń pietruszki. Czasami mylone są nawet z korzeniem chrzanu. Jej pędy z kolei do złudzenia przypominają natkę pietruszki.

Cechą, dzięki której możemy odróżnić trującą roślinę, jest zapach. Roztarte ziele w dłoni wydziela dość intensywny i nieprzyjemny zapach, który określany jest często "mysim" lub piżmowym.

Zobacz także: Rzeżucha na Wielkanoc to już tradycja. Wysiewam ją w tym czasie, a na święta mam duże kiełki

Szczwół plamisty — dlaczego jest trujący?

Szczwół plamisty to jedna z najbardziej trujących roślin z rodziny selerowatych. Sam kontakt z nią nie powinien mieć dla nas negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Wystarczy pamiętać, aby po dotknięciu rośliny, umyć ręce. Kłopoty mogą zacząć się dopiero wtedy, kiedy spożyjemy roślinę. Wczesną wiosną najbardziej trujące są jej korzenie, później pędy.

Toksyczne działanie szczwołu plamistego początkowo polega na pobudzeniu. Następnie porażeniu ulegają nerwy ruchowe. Do pierwszych objawów zatrucia należy:

  • osłabienie,
  • pieczenie przewodu pokarmowego,
  • wzmożona produkcja śliny,
  • rozszerzenie źrenic,
  • ból mięśni.

Zobacz także: Kolor jajka ma znaczenie. Oto co możesz z niego wyczytać

Zatrucie szczwołem plamistym jest niebezpieczne i nie ma na nie jednego leku. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. W leczeniu najczęściej stosuje się środki przeczyszczające, absorbujące czy wzmacniające. W ekstremalnym przypadkach lekarz może zalecić płukanie żołądka.

Szczwół plamisty to roślina stanowiąca zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla naszych pupili. Dlatego warto uważać na jej obecność w ogrodzie, szczególnie jeśli posiadamy zwierzęta domowe.

Zobacz też:

Rezygnujesz z jedzenia pieczywa? Tymi produktami łatwo je zastąpisz

​Trzymasz lodówkę w piwnicy? Lepiej jej nie podłączaj

Plamy z truskawek to nie koniec świata. Szybko usuniesz je tym sposobem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie