Reklama
Reklama

Kolor jajka ma znaczenie. Oto co możesz z niego wyczytać

Skorupki jajek mogą mieć rozmaite kolory. Wielu osobom wydaje się, że ich barwa wpływa na wnętrze jajka, a zatem niektóre z nich są smaczniejsze czy bardziej wartościowe zdrowotnie. Czy tak jest w rzeczywistości? Wyjaśniamy, od czego zależy barwa jajka i co można na jej podstawie ustalić.

W jajkach kryje się wiele wartości odżywczych. Znajdziemy w nich przede wszystkim dużo białka, ale też witamin i minerałów. To między innymi witamina A, B, D, E, K, żelazo, fosfor i cynk. W jajkach znajdziemy również wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Czy barwa skorupki jajka informuje nas, ile składników odżywczych znajduje się w jego wnętrzu? Jeśli nie, to na co wskazuje?

Od czego zależy kolor jajka?

Barwa skorupki jajka nie zdradza, jakie wartości odżywcze znajdują się w jego wnętrzu. Pod tym względem wszystkie jajka — brązowe, białe czy zielone — mogą być takie same, a kolor skorupki uzależniony jest... od rasy kury. Wpływ na zdrowotne właściwości jajek ma sposób ich hodowania i ich dieta. Sama barwa skorupki zależy zaś od genów. 

Czytaj też: Te grzyby możesz wyhodować w domu. Przydadzą ci się fusy z kawy

Brązowe czy białe? Te kraje mają swoje typy

Brązowe jajka — bardzo lubiane i chętnie kupowane w Polsce — znoszone są między innymi przez kury rasy Rhode Island Red czy Plymouth Rock. W naszym kraju — podobnie jak na przykład w Singapurze — uchodzą za najzdrowsze. W rzeczywistości jednak ich barwa uzależniona jest po prostu od gatunku kury.

Im ciemniejsze upierzenie, tym ciemniejsze będą skorupki jaj. Białe jajka w zasadzie są więc znoszone wyłącznie przez kury białe. Są one bardzo cenione przez Amerykanów, którzy chętnie kupują właśnie jajka od kur Leghorn.

Jajka zielone lub niebieskie pochodzą zaś od kur z gatunku Araucana, Amerykańska Wyandotte lub Easter Egger. Zielonkawe lub błękitnawe jajka składa też polska kura zielononóżka kuropatwiana. Właśnie one są uznawane za jedne z najzdrowszych, z uwagi na zawartość wszystkich aminokwasów egzogennych i obniżony poziom cholesterolu. 

Zobacz też:

Więcej nie kupisz kostek do zmywarki. Zrobisz je za grosze w domu, a naczynia będą lśnić

Tak samodzielnie odpowietrzysz kaloryfer. Nie musisz wzywać fachowca

Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy | zdrowie