Te grzyby możesz wyhodować w domu. Przydadzą ci się fusy z kawy
Wielu Polaków uprawia zioła na parapecie, ale mało kto podejmuje próbę samodzielnego wyhodowania grzybów. Tak naprawdę jednak wcale nie jest to skomplikowane. Marzenie o swoich własnych, domowych boczniakach możesz łatwo spełnić. Wystarczy, że zachowasz... fusy po kawie i uzbroisz się w cierpliwość, a efekty zobaczysz już po kilku tygodniach.
Wyrzucając fusy z kawy, tylko je marnujesz, a przecież mogą ci się jeszcze przydać. Możesz zrobić z nich peeling, albo przygotować odżywczy nawóz do roślin doniczkowych, a to dopiero początek cennych zastosowań tego niepozornego odpadu.
Na pewno nigdy wcześniej nie pomyślałeś o tym, że przydadzą ci się do wyhodowania grzybów, a jednak z ich pomocą możesz spełnić marzenie o własnej domowej uprawie boczniaków.
Wyhodowanie własnych grzybów nie jest trudne. Musisz jedynie zaopatrzyć się w zarodniki konkretnego gatunku grzyba i odpowiednie podłoże. Najlepiej nadają się do tego gleby, ubita słoma, albo fragmenty pni drzew, którymi trzeba wypełnić skrzynki albo worki.
Specjalne kłody oraz gotowe zestawy do sadzenia grzybów (mikokity) czyli pojemniki zawierające wszystko to, co niezbędne do uprawy grzybów. Powinnaś bez trudu znaleźć je w sklepach ogrodniczych. Jeżeli nie we wszystkich stacjonarnych, to na pewno tych internetowych. Zawierają już one gotowe instrukcje, z których pomocą szybko uda ci się wyhodować własne pieczarki lub boczniaki.
Jeśli jednak nie planujesz dużej uprawy grzybów, możesz spróbować wyhodować kilka z nich na próbę, korzystając z fusów do kawy (mają kwaśny odczyn, dzięki czemu idealnie się do tego nadają). W tym celu poza resztkami z ekspresu potrzebne będą ci również plastikowe pojemniki, torba, tektura falista, papier, woda, etanol o stężeniu 70 proc. (do sterylizacji narzędzi) i naturalnie zarodniki grzybów.
Po zdezynfekowaniu dłoni i narzędzi odetnij górę plastikowego pojemnika i wykonaj w nim 4-6 otworów u dołu po to, by grzyby miały dobry drenaż. Pokrój tekturę falistą na małe kawałeczki i zanurz w wodzie. Pojemnik napełnij kawą, warstwami tektury i zarodników boczniaków, a później przykryj go pokrywką i włóż pojemnik do plastikowej torby.
Po około 3 tygodniach przenieś grzyby do miejsca z większą ilością światła (ale nie bezpośrednio na słońce), dostępu do powietrza i wilgoci. Podlewaj je 2 razy dziennie, a na pewno szybko będą nadawać się do zebrania.
Może cię zainteresować: Świecące grzyby w polskich lasach. To utrapienie dla leśników
Zobacz też:
Seniorzy potrzebują tej witaminy. Niedobory są powszechne
Więcej nie kupisz kostek do zmywarki. Zrobisz je za grosze w domu, a naczynia będą lśnić
Tak samodzielnie odpowietrzysz kaloryfer. Nie musisz wzywać fachowca