Reklama
Reklama

Marzec to trudny miesiąc dla alergików. Co teraz pyli?

Wiosna to okres, w którym przyroda budzi się do życia. Niestety, jest to również ciężki czas dla alergików. W marcu wiele drzew zaczyna pylić, co wywołuje reakcje uczuleniowe u niektórych osób. Które konkretnie gatunki rozpoczynają pylenie i czym może objawiać się alergia na pyłki? Odpowiadamy.

Jakie są objawy alergii na pyłki?

Alergia na pyłki jest jedną z najczęściej występujących alergii. Co więcej, według niektórych naukowców reakcje uczuleniowe mogą przybierać na sile wskutek zmian klimatycznych oraz zwiększonego zanieczyszczenia powietrza. Ryzyko wystąpienia alergii może być większe w przypadku osób, które mają w rodzinie alergików. Uczulenie może rozwinąć się u osób w każdym wieku. 

Jak się objawia alergia na pyłki? Najczęstszymi reakcjami alergicznymi są:

  • katar; 
  • suchy kaszel; 
  • zapalenie spojówek/swędzenie oczu; 
  • zmęczenie; 
  • wysypka na skórze. 

Niektóre objawy alergii na pyłki łatwo pomylić z przeziębieniem, które daje podobne symptomy. Poszczególne reakcje uczuleniowe mogą przybierać na sile wskutek zwiększonej intensywności pylenia poszczególnych roślin. Objawy mogą się również nasilać przez kontakt z dymem tytoniowym. 

Które drzewa pylą w marcu?

W marcu wiele gatunków drzew rozpoczyna pylenie. Jest to okres, kiedy u alergików mogą zacząć pojawiać się wcześniej wspomniane symptomy uczulenia. Które konkretnie drzewa pylą w marcu? Jest to między innymi leszczyna, która zaczyna pylić wcześniej, bo już w styczniu. W przypadku tej rośliny proces pylenia kończy się mniej więcej w kwietniu.

Przeczytaj też: Nadchodzi trudny czas dla alergików. Pamiętaj o tym, a złagodzisz objawy uczulenia na pyłki

Marzec to również okres, w którym pyli olcha oraz topola. W przypadku tego drugiego drzewa, najintensywniejsze pylenie czeka nas pod koniec miesiąca. W połowie marca będziemy mogli zaobserwować wysokie stężenie pyłków brzozy. Objawy alergiczne mogą również wystąpić wskutek uczulenia na pyłki cisu

Aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości związane z alergią na pyłki, warto unikać miejsc, w których występują wymienione powyżej drzewa. Dobrze również wietrzyć mieszkanie wieczorem lub rano – o tych porach poziom stężenia pyłków powinien być mniejszy. 

Zobacz też:

Rezygnujesz z jedzenia pieczywa? Tymi produktami łatwo je zastąpisz

​Trzymasz lodówkę w piwnicy? Lepiej jej nie podłączaj

Plamy z truskawek to nie koniec świata. Szybko usuniesz je tym sposobem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie