Reklama
Reklama

​Kapusta wigilijna z grzybami i śliwką. Nie każdy dodaje ten jeden składnik, a szkoda

Jednym z dwunastu dań, które muszą się pojawić na świątecznym stole, jest kapusta z grzybami. Nie oznacza to jednak, że musimy trzymać się przepisu, który przyrządzamy od wielu lat. Czasem jedna zmiana może sprawić, że odkryjemy znaną nam potrawę na nowo. Poznaj przepis na pyszną kapustę wigilijną z grzybami i śliwką.

Święta tuż za rogiem, a więc coraz mniej czasu na przygotowanie wigilijnych potraw. Przygotowaliśmy już dla was przepis na miodownik, o który będą pytali wszyscy goście, a także trik z magicznym składnikiem, by goście domagali się kolejnych szklanek kompotu z suszu. Teraz czas na kapustę wigilijną z grzybami i śliwką.

Kapusta wigilijna z grzybami i śliwką — składniki

Do przygotowania kapusty z grzybami i śliwką potrzebujesz:

  • 1 cebula,
  • 1 łyżeczka kminku,
  • 1 łyżka masła,
  • 10 wędzonych śliwek,
  • 3 liście laurowe,
  • 3 ziarna ziela angielskiego,
  • 50 g suszonych grzybów,
  • 750 g kiszonej kapusty z marchewką,
  • olej do smażenia,
  • sól, cukier, pieprz (do smaku).

Warto zauważyć, że podane są wędzone śliwki, a nie zwykłe suszone. Można je oczywiście zastąpić, ale te wędzone nadadzą potrawie zupełnie innych walorów smakowych.

Sprawdź również: Piernik z przepisu siostry Anastazji. Rozpływa się w ustach

Jak przygotować kapustę wigilijną z grzybami i śliwką?

Suszone grzyby włóż do większej miski, zalej 250 ml ciepłej wody i namaczaj przez 2 godziny. Kapustę kiszoną drobno poszatkuj, a następnie odciśnij z niej nadmiar soku (możesz go odlać do szklanki i dodać, jeśli kapusta będzie zbyt mało kwaśna). Cebulę obierz i pokrój w kosteczkę, wędzone śliwki pokrój na mniejsze kawałki.

Sprawdź również: Doskonały barszcz wigilijny bez zakwasu. Najprostszy przepis na tradycyjną zupę

W garnku z grubym dnem rozgrzej olej i zeszklij na nim pokrojoną w kostkę cebulę. Następnie dodaj poszatkowaną kapustę i smaż przez kilka minut. Po tym czasie do garnka dorzuć namoczone grzyby razem z wodą, w której się moczyły, a także kminek, liście laurowe, śliwki oraz ziele angielskie.

Sprawdź również: Najlepszy świąteczny makowiec. Z tego przepisu zawsze wychodzi

Kapustę duś na średniej mocy kuchenki pod przykryciem aż do miękkości, zwykle około 40 minut. Pamiętaj, by co jakiś czas zamieszać zawartość garnka, by uniknąć przypalenia. Gdy kapusta będzie miękka, dodaj do garnka masło. Dopraw solą i pieprzem oraz ewentualnie dodaj cukru bądź soku z kapusty, by uzyskać bardziej słodkie lub kwaśne danie.

Zobacz też:

Większość osób myśli, że są niedojrzałe. Smakują obłędnie i są pełne witamin

Nie przepłacaj. Gofry z tego przepisu wyjdą smaczniejsze i tańsze niż nad morzem

Lepszych kotletów mielonych nie jadłeś. Sekretem jest ten owoc

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy