Wrzuć ten składnik do kompotu z suszu. Goście będą domagać się kolejnych szklanek
Na tradycyjnym wigilijnym stole poza karpiem i pierogami powinien znaleźć się również kompot z suszu. Jego wyjątkowy smak i aromat wzmacniają niepowtarzalny świąteczny nastrój, jaki panuje w polskich domach 24 grudnia. W tym roku koniecznie przyłóż się więc do jego gotowania, wrzucając do gara te składniki, a na pewno posmakuje całej twojej rodzinie.
Kompot z suszu to tradycyjny napój przyrządzany z gotowanych suszonych owoców na wigilijną wieczerzę. Jeżeli wrzucisz do niego odpowiednie składniki, może być nie tylko smaczny i aromatyczny, ale również bardzo zdrowy. Dodawane go niego produkty są bowiem źródłem witaminy: C, A, K, witaminy z grupy B czy błonnika.
Osoby z cukrzycą nie powinny po niego sięgać bez konsultacji z lekarzem, ale jeśli nie masz podobnych problemów zdrowotnych, dobrze się czujesz i nie jesteś alergikiem, 24 grudnia możesz śmiało delektować się kompotem z suszu. A jeśli raz ugotujesz go według poniższego przepisu, na pewno tak ci posmakuje, że będziesz robił go również poza okresem świąt Bożego Narodzenia.
Może cię zainteresować: Natrzyj tym karpia, a w wigilię nie znajdziesz w nim ani jednej ości
Zgodnie z tradycją kompot z suszu powinien zawierać przynajmniej trzy rodzaje owoców. Koniecznie musisz umieścić w nim gruszki, jabłka i śliwki, ale by napój był jeszcze smaczniejszy, zdrowszy i bardziej aromatyczny, powinieneś dodać do niego także kawałki pomarańczy, suszone morele lub figi. A jeśli zawsze wydawał ci się on zbyt słodki i w związku z tym chcesz nadać mu bardziej gorzki lub kwaskowaty posmak, możesz dorzucić do niej także odrobinę grejpfruta lub cytryny.
Czytaj również: Ciasto na pierogi wychodzi twarde i rwie się? Winowajcą może być ten składnik
Na kompot z suszu przygotuj jak największy garnek, ponieważ owoce podczas gotowania na pewno spęcznieją. Zadbaj także o odpowiednią ilość produktów. Szacuje się, że na 1 litr wody powinieneś mieć około 100 gram jabłek, tyle samo gruszek, 5-6 śliwek, 5-6 morel, fig oraz innych ulubionych owoców (pamiętaj, że nie mogą być one wędzone, tylko suszone).
Owoce umyj i wymocz przed 3-4 godziny w wodzie, a gdy spęcznieją, dopraw je kardamonem, anyżem i laską cynamonu (może być także w proszku). Nie zapomnij również o miodzie (około 2 łyżki na 3 litry wody). Gotowanie kompotu z suszu powinno trwać około 45 minut od momentu zagotowania wywaru na małym palniku. Po upływie tego czasu napój powinieneś zdjąć z pieca i pozostawić do wystygnięcia. Później możesz przechowywać go w lodówce, ale maksymalnie 3-4 dni chwili przygotowania.
Zobacz też:
Do zupy buraczkowej dodaję tę przyprawę. Wspaniale smakuje i spala tłuszcz z boczków
Andrzejkowe ciastka z wróżbą, które zawsze się udają. Bez problemu upieczesz je w domu
Zamiast drożdżówki wybierz ten deser. Doskonale smakuje i wygładza zmarszczki