Ciasto na pierogi wychodzi twarde i rwie się? Winowajcą może być ten składnik
Uwielbiasz jeść pierogi, ale nie możesz zrozumieć, dlaczego ciasto na nie raz wychodzi ci miękkie i elastyczne, a innym razem rwie się i wydaje się być twarde jak kamień? Najprawdopodobniej problem wcale nie tkwi w sposobie, w jaki przygotowujesz to danie. Winowajcą najczęściej jest bowiem jeden składnik, który nieświadomie dodajesz do ciasta na pierogi.
Pierogi to jedno z ulubionych wigilijnych dań Polaków. Zajadać możesz się nimi nie tylko 24 grudnia, bo są tak samo smaczne przez cały rok. Aby jednak ich jedzenie zawsze sprawiało ci ogromną przyjemność, musisz nauczyć się przygotowywać je z miękkiego i elastycznego ciasta, do którego zmieści się sporo farszu.
Jeżeli ciasto na nie często wychodzi ci zbyt twarde i rwie się przy formowaniu, wypróbuj ten prosty trik. Dowiedz się również, który typ mąki jest najlepszy na pierogi, bo wybór złego produktu może zrujnować cały twój wysiłek, włożony w ich przygotowanie.
Z wielu przepisów wynika, że ciasto na pierogi możesz przygotować z dowolnej mąki. Być może nawet jest to prawda, ale tylko częściowo, bo nie wszystkie rodzaje tego produktu nadają się do tego tak samo dobrze. Jeżeli wybierzesz którykolwiek, różnicę odczujesz w smaku i samej konsystencji m.in. w delikatności, a także elastyczności ciasta.
- Mąka gryczana - ciasto na pierogi będzie dość grube i sbite
- Mąka kukurydziana - ciasto będzie bardzo delikatne, ale możliwe, że będzie się rwać podczas wypełniania farszem
- Mąka pszenna - ciasto będzie miało średnią grubość, będzie dość miękkie i elastyczne.
Mąka pszenna jest więc najlepsza na pierogi, ponieważ przygotowane z niej ciasto nie rwie się tak jak kukurydziana, a jednocześnie nie jest tak grube jak w przypadku tego z mąki gryczanej. Zwłaszcza ta w typie 550 idealnie nadaje się do tej tradycyjnej wigilijnej potrawy.
Może cię zainteresować: Pierogów wigilijnych z takim farszem jeszcze nie jadłeś. Na głowę biją te tradycyjne
Jeżeli kupiłeś już jednak mąkę, inną niż pszenna w typie 550, nie martw się. Z niej również możesz zrobić miękkie i elastyczne ciasto na pierogi, o ile tylko podczas przygotowań zastosujesz prosty trik. Gdy tylko zauważysz, że struktura ciasta podczas wyrabiania jest zbyt zbita, dolej do niego niewielką ilość śmietany.
A jeżeli akurat nie masz jej w lodówce, możesz również dodać odrobinę zwykłej, ciepłej wody. Jeżeli natomiast w przepisie na pierogi, z którego korzystasz zalecane jest dodanie jajka, wrzuć jedynie samo żółtko. To właśnie przez białko ciasto często robi się twarde i mało elastyczne, przez co rozpada się przy dodawaniu farszu.
Czytaj również: Dorzuć ten składnik, a wigilijny barszcz zachwyci nawet teściową. Będzie mieć rubinowy kolor
Zobacz też:
Do zupy buraczkowej dodaję tę przyprawę. Wspaniale smakuje i spala tłuszcz z boczków
Andrzejkowe ciastka z wróżbą, które zawsze się udają. Bez problemu upieczesz je w domu
Zamiast drożdżówki wybierz ten deser. Doskonale smakuje i wygładza zmarszczki