Reklama
Reklama

​Te psy żyją najkrócej. Zastanów się przed wyborem rasy, by później nie żałować

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Wynika to przede wszystkim z ogromnej wierności, którą charakteryzują się te wspaniałe zwierzęta. Jednak niestety nie każdy psiak dożywa słusznego wieku, a w wielu przypadkach nie jest to wina chorób czy tragicznych wypadków. Sprawdź, które rasy psów żyją najkrócej.

Zaraz po podjęciu decyzji o przyjęciu psa do domu, stajemy przed wyborem konkretnej rasy. Warto jednak już na tym etapie wiedzieć o tych 3 produktach, które mogą zabić psa i unikać ich jak ognia.

Wybór danej rasy psa ułatwiają różnego rodzaju rankingi

Dlaczego warto odpowiednio przemyśleć nie tylko decyzję o wzięciu psa, ale także wybór rasy? Przede wszystkim powinniśmy dopasować gatunek nie tylko do naszych warunków mieszkaniowych, ale także sposobu życia. Osoba, która lubi spędzać czas na oglądaniu Netflixa i mieszka w kawalerce, raczej nie powinna myśleć o huskym. Z kolei osoby, które chcą biegać z psem, nie powinny patrzeć w kierunku buldogów czy mopsów. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować nasze rankingi — najmądrzejszych psównajpiękniejszych psów na świecie, a także największych psów na świecie. Jednak w tym tekście skupimy się na długości życia różnych gatunków, a w szczególności przedstawimy 4 najkrócej żyjące rasy psów.

Dog niemiecki

Mimo że należy do grupy psów molosowatych, to jest jej najłagodniejszym przedstawicielem. Dogi niemieckie pojęte, a szczenięta, przy odpowiednim treningu, można nauczyć praktycznie wszystkiego. Oczywiście ważna w tym przypadku jest cierpliwość, konsekwencja oraz regularne nagradzanie. Dogi niemieckie są kochające, łagodne, oddane, pewne siebie, przyjazne oraz przywiązane. Waga w przypadku psów oscyluje między 54 a 90 kg (wzrost 76-86 cm), natomiast u suk waha się od 45 do 59 kg (wzrost 71-81 cm). Niestety te cudowne psy nie żyją zbyt długo. Średnia długość życia doga niemieckiego wynosi od 8 do 9 lat.

Buldog angielski

Patrząc na buldoga angielskiego, wiele osób może odczuwać nie tylko respekt, ale wręcz strach. Nie są to psy z grupy molosów, a ich mocno zbudowana sylwetka skrywa psy o łagodnym temperamencie oraz wyjątkowym przywiązaniu do właściciela. Anielska cierpliwość buldogów angielskich sprawia, że bardzo dobrze wychowują się z dziećmi, jednak czasem mogą nie zdawać sobie sprawy ze swojej masy i siły. Nie są to łatwe psy do szkolenia, gdyż mimo wysokiej inteligencji, nie znoszą przymusu, a także są niezależne i uparte. Będzie to dobry wybór dla osób mieszkających w blokach, gdyż oprócz spokojnego usposobienia, naprawdę mało szczeka. Niestety średnia długość życia buldogów angielskich wynosi zaledwie 8 lat.

Mastif angielski

Mastify to potężne psy z grupy molosów. Najbardziej znane są mastify tybetańskie, które jeszcze kilka lat temu były najdroższymi psami na świecie. Jednak w tym rankingu pojawia się mastif angielski. Osobniki tego gatunku są naprawdę duże. W przypadku psów masa ciała to około 90-100 kg (przy wzroście 74-78 cm), natomiast suki ważą od 70 do 80 kg (przy wzroście 70-74 cm). Jednak mimo swoich rozmiarów są to psy niezwykle spokojne i zrównoważone, a także lubiące pieszczoty, towarzyskie i opiekuńcze. Warto pamiętać, że psy te strzegą swojego właściciela oraz terytorium, więc mogą zaatakować, gdy poczują się zagrożone. Podobnie jak w przypadku buldogów angielskich, średnia długość życia mastifa angielskiego wynosi około 8 lat.

Wilczarz irlandzki

Ten gatunek w typie chartowatego jest czasem nazwany psem-filozofem, ze względu na jego podejście do życia. Oprócz tego jest niezwykle inteligentny oraz samodzielny. Z tego względu podczas treningu potrzebna jest zarówno konsekwencja i cierpliwość, jak i łagodność. Wpływanie na zachowanie wilczarza irlandzkiego jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadku nawiązania z nim głębszego kontaktu. Należy pamiętać, że jest to rasa dość droga w utrzymaniu, a także wymagająca zaangażowania emocjonalnego. Odpłaca się za to niezwykłym przywiązaniem do rodziny. Niestety wilczarz irlandzki jest psem, którego średnia długość życia to zaledwie 7 lat, czyli najmniej z całej wymienionej czwórki.

Pies to obowiązek, musisz o tym pamiętać

Gdy już zdecydujesz się na daną rasę psa, warto doedukować się w zakresie treningu, żywienia, pielęgnacji czy socjalizacji. Odpowiednia wiedza po stronie właściciela pozwoli nie tylko na zdrowy wzrost pupila, ale także zaprocentuje w przyszłości. Warto wiedzieć, ile razy dziennie weterynarz zaleca wychodzić z psem, czy też sprawdzić, czy można zabrać psa ze sobą do pracy. Właściciel powinien także wiedzieć, kiedy jego pies może czuć się zaniedbany. Przygotujmy się jak najlepiej do wzięcia psa, pod każdym kątem, a dzięki temu nie tylko stworzymy mu kochający dom, ale także zapewnimy wszelkie niezbędne potrzeby.

Zobacz też:

Wszyscy znamy zagadki z zapałkami, mało kto potrafi je rozwiązać. Spróbujesz?

Masz 10 sekund na rozwiązanie tego równania. Dasz radę?

Tego zadania z matematyki "nie da się rozwiązać"? Internauci są wściekli

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta