Reklama
Reklama

​Czy pies może iść z nami do pracy? Oto co mówią przepisy

Polacy kochają psy. Nic w tym dziwnego, gdyż są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, a przy tym są lojalni i oddani, jak nikt inny. Zapewne zwiększenie popularności pracy zdalnej sprawiło, że te więzy zacieśniły się jeszcze bardziej i nic dziwnego, że nie chcemy zostawiać czworonogów samych. Sprawdź, czy idąc do biura, możesz zabrać ze sobą psa.

W 2003 roku 36 proc. Polaków deklarowało, że ma psa. W 2022 roku ten odsetek wzrósł do niemal 50 proc., a liczbę psów w Polsce szacuje się na około osiem milionów.

Czy prawo pozwala na zabieranie psa do pracy?

Możliwość zabierania ze sobą psa do biura to w niektórych firmach jeden z benefitów pozapłacowych. Czy jest on zgodny z prawem? Jak najbardziej tak! Wynika to z faktu, że taki zapis musi się znaleźć w regulaminie, który ustanawia sam pracodawca. Warto również pamiętać, że zgodę muszą wyrazić także współpracownicy. Jednak umożliwienie zabierania psa do pracy to w wielu firmach realizacja strategii work-life balance.

W regulaminie powinny zostać uwzględnione również takie elementy jak:

  • lista zwierząt, które pracownik może przyprowadzić,
  • miejsca, w których zwierzę może przebywać,
  • odpowiedzialność właściciela za ewentualne szkody oraz za zwierzę.

Dodatkowo na właścicielu spoczywa obowiązek prowadzenia książeczki zdrowia z aktualnymi szczepieniami oraz zapewnienia odpowiednich warunków. W drugim przypadku chodzi przede wszystkim o miejsce do odpoczynku, miskę z wodą, jedzenie czy ulubioną zabawkę.

Zalety zabierania psa do pracy

Obecność psa w biurze wpłynie pozytywnie na atmosferę w biurze. To jest niezaprzeczalny pozytyw (nie licząc osób, które boją się psów). Pracownicy będą zrelaksowani, a przez to bardziej produktywni. Dodatkowo kilkukrotne wyjście choćby na parę minut zapewni odpowiednie dotlenienie organizmu, a to sprawi, że kreatywność wystrzeli w kosmos. Co więcej, te efekty są potwierdzone naukowo. Badacze z College of Veterinary Medicine na University of Missouri wykazali, że obecność psów w biurze wpływa pozytywnie na produktywność nie tylko pojedynczych pracowników, ale także całych zespołów. Dodatkowo redukuje stres.

Zabieranie psa do pracy — wady

Po stronie wad należy przede wszystkim wspomnieć o negatywnym wpływie na komfort naszych współpracowników — szczególnie z kynofobią czy alergią. Są to jednak przypadki dość skrajne i niezależne od nas. Warto również zwrócić uwagę na zachowanie naszego psa. Jeśli nie odnajdzie się w biurze i będzie wyglądał na zestresowanego, wtedy trzeba go zabrać w miejsce, gdzie czuje się bezpiecznie, czyli do domu. Problemem może okazać się także fakt, że pies będzie zbyt mocno okazywał radość — szczekając i biegając po całym biurze, co utrudni pracę innym. Pamiętajmy, że zabierając psa do pracy, musimy na pierwszym planie postawić jego dobro, a nie nasze.

Zobacz też:

​Podasz poprawny wynik w mniej niż 10 sekund? To potrafią tylko najlepsi matematycy

Czy trzeba wyciągać wtyczki z gniazdek w czasie burzy? Wiele osób wierzy w fałszywą wersję

Możesz przesunąć tylko jedną cyfrę, żeby równanie się zgadzało. Prawie wszyscy robią to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta