Reklama
Reklama

Twój pies może czuć się zaniedbany. "Mówi to" wprost, a ty nie widzisz!

Jeśli twój pies wcześniej był spokojny, a od niedawna regularnie podgryza buty i meble, reaguj. Podobnie wtedy, gdy całymi dniami leży osowiały na dywanie, chociaż wcześniej zachowywał się jak chodzący wulkan energii. Być może przez takie zachowanie zwierzę chce przekazać ci ważną wiadomość. Jeżeli stan zdrowia czworonoga jest dobry, powodem jego nagłej zmiany charakteru może być... samotność. Sprawdź, jakie sygnały wysyła ci pies, gdy czuje się zaniedbany.

Pies to towarzyskie zwierzę, które potrzebuje troski i uwagi ze strony swoich opiekunów. Nie potrafi porozumiewać się ludzką mową, więc nie powie ci dosłownie, że poświęcasz mu zbyt mało czasu. Nie oznacza to jednak, że spragnione atencji zwierzę nie spróbuje dać ci tego do zrozumienia.

Jeżeli twój czworonożny przyjaciel z dnia na dzień zmienił swoje zachowanie. Wcześniej był żywiołowy, a teraz leży zobojętniały pod stołem lub na dywanie, albo wręcz przeciwnie - z dnia na dzień zaczął bałaganić, szczekać lub podgryzać meble, nie ignoruj tego. W ten sposób pies najprawdopodobniej próbuje powiedzieć ci, że czuje się zaniedbany. 

Jak zachowuje się pies, gdy czuje się zaniedbany? Oto 5 sygnałów alarmowych

Gdy pies poczuje się zaniedbany, będzie próbował zwrócić na siebie twoją uwagę. W zależności od charakteru czworonoga może jednak okazywać swoje niezadowolenie poprzez różne zachowania. Po czym poznać, że powinieneś spędzać z nim więcej czasu?

  • Głośne szczekanie

Jeżeli pupil wcześniej często nie szczekał, a teraz regularnie "daje głos" i stale podchodzi do ciebie, przeszkadzając ci w codziennych obowiązkach, to najprawdopodobniej wyraża w ten sposób swoje niezadowolenie i próbuje zwrócić twoją uwagę. Chce, abyś spędził z nim czas.

Sprawdź: Był najdroższym psem świata, a potem zakazano jego hodowli. Poznaj historię "zwierzęcego Rollexa"

  • Gryzienie mebli

Twój pies może również próbować zwrócić na siebie twoją uwagę poprzez podgryzanie mebli, ubrań lub butów. Niewykluczone, że wyrywa ci odzież z rąk, gdy np. próbujesz rozwiesić pranie. Być może właśnie w ten sposób próbuje zwrócić na siebie twoją uwagę. 

  • Ciągnięcie na smyczy

Kolejnym znakiem, że zwierzę potrzebuje uwagi właściciela, jest ciągnięcie na smyczy lub inne gwałtowne zachowania podczas wspólnych spacerów. Niewykluczone także, że twój czworonóg nagle położy się na ziemi, aby nie iść dalej i w ten sposób opóźnić wizytę w domu. 

  • Zaleganie na dywanie

Jeżeli pies celowo kładzie się przed tobą na dywanie, w przejściu lub innym widocznym miejscu obok ciebie i spędza tak większość swojego czasu, to prawdopodobnie czuje się samotny. Zaniepokoić powinno cię zwłaszcza głośne wzdychanie zwierzęcia. 

  • Przynoszenie zabawek

Takie zachowanie świadczy o tym, że pies jest spragniony twojego towarzystwa. Przynosząc ci zabawki lub np. wskakując na kanapę, daje do zrozumienia, że chce się z tobą bawić. Albo prosi, byś go pogłaskał.

Czytaj również: To 15 najmądrzejszych ras psów. Na czele rankingu zaskakujący zwycięzca

Co robić, aby pies nie czuł się samotny?

Jeżeli twój pies zaczął przejawiać któreś w powyższych zachowań, postaraj się spędzać z nim więcej czasu. Nie zaniedbuj wspólnych spacerów, a w domu baw się ze swoim pupilem. Gdy czworonóg będzie nadmiernie pobudzony, poczekaj, aż zwierzę uspokoi się, a później usiądź obok niego i postaraj się okazać mu trochę miłości. 

Gdy pies źle znosi twoje wyjścia do pracy, zacznij uczyć go samodzielności poprzez zabawy, które nie wymagają twojego zaangażowania. Kup mu zabawki, które zajmą jego czas tak, by przez kilka godzin dziennie bez ciebie nie czuł się znudzony. A jeżeli twój pies zaczął być nadaktywny, zacznij zabierać go na dłuższe spacery, albo zacznij uczyć go komend tak, by mógł wyładować nadmiar energii.

Może cię zainteresować: To najpiękniejsze psy na świecie. Stworzone dla singli i rodzin z dziećmi

Zobacz też:

Przełóż jedną zapałkę, by uzyskać właściwy wynik. Mało kto to potrafi

​Szybki test na inteligencję. Jak uzupełnić to równanie, by miało sens?

​To najbardziej podchwytliwa zagadka, jaką widziałeś. Brakującą cyfrą wcale nie jest 6

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta | porady