Reklama
Reklama

To najpiękniejsze psy na świecie. Stworzone dla singli i rodzin z dziećmi!

Każdy właściciel czworonoga ma prawo uważać, że jego pupil jest najpiękniejszy. Niezależnie od tego, czy jest mieszańcem, czy rasowym psem - zasługuje na miłość i szacunek. Uroda zwierząt to pojęcie względne określane na podstawie upodobań opiekunów. Gusta mogą być różne, jednak niektóre rasy psów częściej od innych uwzględniane są w rankingach najpiękniejszych psów na świecie.

Przysłowiowy burek ze schroniska nie jest mniej wartościowy od rasowego shih tsu czy boksera. On również za opiekę odwdzięczy się nam lojalnością i dotrzyma towarzystwa w trudnych chwilach. A jednak są ludzie, którzy pragną przygarnąć do swojego domu psa o określonym charakterze i wyglądzie. Sprawdźmy więc, które rasy psów są powszechnie uznawane za najpiękniejsze.

Najpiękniejsze rasy psów. TOP 10 czworonogów, które wygrywają w rankingach

Najpiękniejszy pies na świecie to pojęcie względne, którym każdy właściciel czworonoga ma prawo określić rasę psa swojego pupila. Zwierzęta są zresztą członkami rodziny, którzy kochają ludzi niezależnie od ich atrakcyjności, więc i same także nie powinny być oceniane wyłącznie przez pryzmat urody. W formie ciekawostki warto jednak wspomnieć, że w rankingach najpiękniejszych psów na świecie od kilku lat regularnie przewijają się te same rasy.

Tak prezentuje się TOP 10 najbardziej urodziwych ras czworonogów: 

  • Samoyed
  • Border collie
  • Chow Chow
  • Golden retriever
  • Husky Syberyjski
  • Szpic miniaturowy
  • Yorkshire Terrier
  • Chart afgański
  • Maltańczyk
  • Shih tzu

Samoyed - najpiękniejszy pies świata. Idealny dla rodzin z dziećmi

Najpiękniejszy pies świata - Samoyed, określany bywa żartobliwie jako "pies-chmurka" z uwagi na swoją charakterystyczną, gęstą białą sierść. Czworonóg wyglądem przypominać może wielką, puchatą maskotkę, lecz charakter tego psa czyni go dalekim od bycia leniwym olbrzymem. 

Nie jest to pies dla kanapowca czy spokojnego seniora, który większość dnia spędza w mieszkaniu. Samoyedy są atencyjne i  potrzebują solidnej dawki ruchu w ciągu dnia. Będą więc dobrym kompanem dla sportowców lub singli, którzy posiadają własny dom z ogródkiem.

Samoyedy są przyjazne, towarzyskie i skore do zabawy, dlatego odnajdą się również jako członkowie rodzin z dziećmi. Nie są agresywne, lubią głaskanie i dość szybko się uczą, jednak od czasu do czasu bywają również krnąbrne. Głośno szczekają, lecz zupełnie nie odnajdą się w roli stróża. Prędzej same dadzą się uprowadzić przestępcy...

Pochodzenie i cena Samoyeda. Ile waży "pies chmurka"?

Samoyedy pochodzą z dalekiej północy, gdzie ogrzewały swoich właścicieli podczas zimnych syberyjskich nocy. Wykorzystywane były także jako psy zaprzęgowe z uwagi na wrodzoną wytrzymałość i aktywność tej rasy. To zwierzęta pierwotne w typie szpica, które zostały uznane za rasę dopiero w 1913 roku. 

Do Europy sprowadzone zostały w 1989 roku z inicjatywy brytyjskiego zoologa Ernesta Kilburna, który zapoznał się z nimi, przebywając u ludu Samoyedów, od którego zwierzęta przejęły nazwę. Dorosły pies w kłębie osiąga do 60 cm w przypadku samca i do 53 cm, gdy mowa jest o samicach. Waga psa rasy Samoyed wynosi  średnio od 20 do 30 kilogramów. 

Ile kosztuje Samoyed? Cena pupila może wbijać w fotel

Uznawany za najpiękniejszego psa świata Samoyed jest jednocześnie jednym z najdroższych psów. Cena szczenięcia tej rasy z dobrej hodowli może wynosić od 4 do nawet 6 czy 7 tysięcy złotych. Kwoty te zależne są od  tego, jak cenny jest rodowód czworonoga.  

To nie pupil dla każdego. Jak zadbać o psa rasy Samoyed?

Samoyed nie powinien być przygarniany przez każdego z uwagi na duże wymagania pielęgnacyjne rasy. Jego sierść należy szczotkować regularnie, minimum dwa razy w tygodniu, a w okresie linienia zwierzę trzeba wyczesywać nawet co 1-2 dni. 

Pies musi mieć zapewnioną dietę dedykowaną nordyckim rasom, bogatą w świeże mięso i warzywa, w których znajdują się cenne witaminy i minerały. Przygotowując mu jedzenie, nie należy przesadzać z ilością zbóż. Powinien dostawać dwa posiłki dziennie, a średni miesięczny koszt utrzymania pupila w typie samoyeda wynosi minimum 150-200 złotych

Samoyed może mieć skłonność do szybkiego tycia. Aby utrzymać zwierzę w dobrej kondycji, trzeba więc zapewnić mu możliwość wybiegania się na kilkugodzinnym spacerze. Pies musi być także poddawany regularnym kontrolom zdrowia. 

Nie jest to rasa bardzo chorowita, jednak majestatyczne czworonogi mogą mieć skłonności m.in. do:

  • dysplazji stawów biodrowych, 
  • problemów ze słuchem,
  • chorób oczu,
  • wspomnianej już otyłości.

Zobacz też:

Wszyscy znamy zagadki z zapałkami, mało kto potrafi je rozwiązać. Spróbujesz?

Masz 10 sekund na rozwiązanie tego równania. Dasz radę?

Tego zadania z matematyki "nie da się rozwiązać"? Internauci są wściekli

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta