Reklama
Reklama

Wystarczą trzy proste kroki, aby pobudzić rośliny do wzrostu. Sprawdź, co musisz zrobić

Rośliny doniczkowe wymagają naszej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, aby mogły zdrowo się rozwijać i wciąż zachwycać nas swoim wyglądem. Niezbędny zabieg, który pozwali utrzymać je w świetnej kondycji, możemy przeprowadzić w zaledwie trzech prostych krokach. Podpowiadamy, co należy zrobić, aby zadbać o swoje rośliny w prawidłowy sposób.

Przesadzanie roślin pomaga pobudzić je do wzrostu i sprawia, że mają więcej składników odżywczych do pobrania. Dzięki temu proces ten pozytywnie wpłynie na kondycję naszych kwiatów doniczkowych i w zaledwie trzech krokach pomoże nam zapewnić im lepsze warunki oraz polepszy ich stan. Wyjaśniamy, jak prawidłowo zadbać o rośliny.

Te trzy kroki sprawią, że twoja roślina odżyje. Co musisz zrobić?

Przystępując do przesadzania roślin, musimy mieć świadomość, że proces ten może zarówno pomóc, jak i zaszkodzić naszym okazom, jeżeli wykonamy go źle. Wobec tego musimy wiedzieć, jak dokładnie wykonać poszczególne kroki, aby mieć pewność, że nasze rośliny skorzystają na ich przesadzaniu. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać:

  • Krok 1 - przygotowania.

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie się do procesu przesadzania naszych roślin. Na początek warto obejrzeć uważnie liście oraz łodygi kwiatów, by upewnić się, że nie mamy do czynienia z inwazją szkodników.

Następnie musimy naszykować wszystkie niezbędne akcesoria ogrodnicze. Przyda nam się odpowiednie podłoże, keramzyt, doniczka, ostre nożyczki, folia do rozłożenia na podłodze i perlit, jeśli nasza roślina potrzebuje rozluźnienia ziemi.

  • Krok 2 - wyciągnięcie rośliny z doniczki.

Następnym etapem jest wyjęcie naszej rośliny z pojemnika. Warto wcześniej podlać podłoże, aby można było z łatwością wyjąć kwiat z doniczki. Pamiętajmy, by zrobić to ostrożnie oraz powoli. Najlepiej przechylić lekko pojemnik i powoli wysunąć bryłę korzeniową.

Czasem zdarza się, że roślina zaklinuje się w doniczce. W takim przypadku warto użyć noża i oddzielić nim glebę od ścianek doniczki. Gdy uda nam się już wyciągnąć kwiat, powinniśmy dokładnie oczyścić jego bryłę korzeniową. Dodatkowo, jeśli korzenie rośliny będą mocno splątane, warto je ostrożnie rozplątać, a te, które są suche lub połamane po prostu usunąć.

  • Krok 3 - posadzenie rośliny w nowej doniczce.

Zanim przystąpimy do przełożenia rośliny do docelowej doniczki, musimy przygotować jej miejsce we właściwy sposób. W tym celu na samym dnie powinniśmy usypać warstwę drenażową, dzięki czemu zapobiegniemy zastojom wodnym i gniciu korzeni.

Następnie sypiemy odrobinę ziemi i dopiero przekładamy roślinę do doniczki. Musimy zadbać, o to by była ona na odpowiedniej wysokości, która umożliwi jej swobodę podczas wzrostu. Równocześnie warto upewnić się, czy korzenie są skierowane w dół.

Dopiero wtedy możemy obsypać bryłę korzeniową z obu stron, używając tyle ziemi, by jej warstwa znajdowała się około 2 centymetrów poniżej krawędzi doniczki. Na koniec delikatnie dociskamy glebę i podlewamy roślinę.   

Czytaj również: Marzysz o magnolii w ogrodzie, lecz ceny sadzonek są zbyt wysokie? Możesz mieć je za darmo

Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas przesadzania roślin?

Czasem zdarza się, że roślina po przesadzeniu, zamiast nabrać witalności i zdrowo się rozwijać, marnieje. Może to wynikać z kilku błędów, które są często popełniane podczas procesu przesadzania kwiatów. Oto one:

  • Nieodpowiednia ziemia  - niektórzy decydują się na posadzenie wszystkich swoich roślin w ziemi uniwersalnej. Jednak wcale nie sprzyja ona wszystkim gatunkom i są kwiaty, dla których tego typu podłoże okaże się zbyt ciężkie.
  • Zbyt długie oczekiwanie - istnieje przekonanie, że rośliny można przesadzać tylko wiosną. Jednak nie zawsze jest to dobre posunięcie, szczególnie gdy kupimy nasze kwiaty na przykład latem czy jesienią. Sprawia to, że marnieją one w sklepowej ziemi i nie mają niezbędnych im do rozwoju składników odżywczych.
  • Źle dobrana doniczka - błędem podczas przesadzania jest także wybór zbyt dużej doniczki. Na skutek tego korzenie zaczynają rozrastać się na boki, więc nadziemna część rośliny nie może prawidłowo się rozwijać. Dużo osób zapomina także o tym, że doniczka powinna mieć dziurki, które zapewnią odpływ nadmiaru wody. Dzięki nim unikniemy gnicia korzeni.

Zobacz też:

Każda babcia miała ją w domu. Sprawdź, jak pielęgnować tę roślinę, by zdrowo rosła

Zapomnij o kopaniu i pieleniu grządek. Posadź warzywa w ten sposób

To najmodniejsze kwiaty na balkon. Pozazdroszczą ci ich wszyscy sąsiedzi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe | uprawa roślin