Reklama
Reklama

Jest łatwa w uprawie, a jej liście przypominają motyle. Tę roślinę musisz mieć na swoim parapecie

Niektóre rośliny przyciągają wzrok, mimo że nie są pokaźnych rozmiarów. Jednym z takich przykładów jest irezyna Herbsta, której liście przypominają piękne motyle, co sprawia, że nie da się przejść obojętnie obok takiego okazu. Podpowiadamy, jak pielęgnować tę roślinę i z czym ją komponować, aby oczarowywała naszych gości.

Irezyna Herbsta pochodzi z Brazylii, gdzie występuje jako krzew dorastającym do 1,5 m wysokości. Jej nazwa pochodzi od nazwiska dyrektora Ogrodu Botanicznego w Rio de Janeiro – Hermana Carla Gottlieb Herbsta. Kwiat ten oraz częściej pojawia się na naszych parapetach i w ogrodach. Nic w tym dziwnego, ponieważ zdobywa ona serca miłośników roślin poprzez swoje piękne, dorodne liście. Dowiedz się, jak uprawiać irezynę i z czym ją łączyć, aby wyglądała efektownie.

Irezyna Herbsta -  jak pielęgnować tę niepozorną roślinę o motylkowych liściach?

Irezyna jest małą rośliną, która osiąga maksymalnie 50 cm wysokości. Wytwarza ona gęste kępy pędów, które pokryte są jajowatymi i ostro zakończonymi liśćmi. Natomiast kwiaty irezyny są drobne i przybierają barwę białą lub kremową, jednak to nie one stanowią ozdobę tej rośliny, a właśnie wspomniane liście. Wobec tego kwiaty możemy usuwać, aby niepotrzebnie nie osłabiały irezyny.

Jeśli chodzi o to, jak dbać o roślinę, to przede wszystkim należy ustawiać ją w miejscu dobrze nasłonecznionym. Szacuje się, że irezyna potrzebuje co najmniej 8 godzin słońca dziennie. Oprócz tego kwiat preferuje glebę żyzną i przepuszczalną. Podczas uprawy doniczkowej możemy użyć uniwersalnej ziemi do roślin doniczkowej i dodać do niej rozluźniacz, na przykład w postaci piasku wsypanego w proporcji 4:1.

Dodatkowo konieczne jest usypanie warstwy drenażowej na dnie donicy, aby korzenie rośliny nie były narażone na gnicie. Natomiast jeśli chodzi o samo podlewanie, to irezyna zarówno źle znosi niedobór, jak i nadmiar wody.

Czytaj również: Róże postoją w wazonie nawet 2 tygodnie. Tę metodę zdradziła mi kwiaciarka

Jakie zastosowanie ma irezyna? Z tym najlepiej ją łączyć

Irezyna ze względu na swój nietypowy wygląd świetnie sprawdzi się nie tylko na naszym parapecie, ale i jako element wielogatunkowych kompozycji na balkonie i tarasie. Najlepiej będzie prezentowała się w połączeniu z wilcami, petuniami, surfiniami, werbenami oraz szeroką grupą traw ozdobnych.

Decydując się na uprawę irezyny w ogrodzie, warto umieścić ją na rabatach oraz w wyeksponowanych miejscach, np. przy drzwiach wejściowych do domu. Oprócz tego możemy usytuować ją w kwietnikach lub sadzić wzdłuż ogrodowych ścieżek, gdzie będzie przyciągała spojrzenia i robiła niemałe wrażenie na każdym, kto będzie nas odwiedzał.

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin