Reklama
Reklama

Róże postoją w wazonie nawet 2 tygodnie. Tę metodę zdradziła mi kwiaciarka

Zbliżające się Walentynki to czas nieodłącznie kojarzący się z pięknymi bukietami czerwonych róż. Otrzymując taki podarunek, chcemy, aby kwiaty jak najdłużej nam towarzyszyły i zdobiły nasz dom. Z pomocą przychodzą sprawdzone sposoby na odżywienie róż, by mogły stać w wazonie nawet przez 2 tygodnie. Sprawdź, o czym musisz pamiętać.

Róże stanowią piękny symbol miłości i są niezwykłą ozdobą wnętrz. Warto więc zadbać o nie, aby stały w wazonie nie przez kilka, a przez kilkanaście dni, ciesząc nas swoim urokiem. Wystarczy zastosować kilka prostych, domowych sposobów, aby kwiaty nie więdły i zachowały się długo w świetnej kondycji.

To musisz zrobić od razu po kupieniu róż. Jak zapewnić im dłuższą żywotność?

Po przyniesieniu do swojego domu świeżego bukietu róż musimy wykonać jedną prostą czynność, która pozwoli nam znacznie wydłużyć ich trwałość.

Wystarczy, że zetniemy pod skosem 2-3 cm łodygi. Dzięki temu ułatwimy roślinom pobieranie wody oraz składników odżywczych. Równocześnie działanie to pozwoli nam ograniczyć do minimum powierzchnię, stykającą się z dnem wazonu, co pozwoli różom uniknąć kontaktu z bakteriami, które przyspieszają ich gnicie.

Jak ożywić róże? Zagotuj wodę w czajniku

Czasem, gdy widzimy, że nasze róże marnieją, możemy uratować je szybkim i prostym sposobem, używając do tego wrzątku. Pomimo tego, że oczywiście woda w wazonie nie powinna być gorąca, to właśnie bardzo ciepły płyn może odżywić nasze kwiaty.

Wystarczy, że na kilkanaście sekund zanurzymy łodygi róż we wrzątku. Następnie umieszczamy je w wazonie z letnią wodą i gotowe. Dzięki tej łatwej czynności pobudzimy nasze rośliny do pobierania substancji odżywczych i wody na nowo. W rezultacie kwiaty bardzo szybko się podniosą i powrócą do swojego pierwotnego uroku.

Czytaj również: Twoja roślina marnieje, a jej liście zaczynają żółknąć? Wbij w ziemię wykałaczkę i pozbądź się problemu

Jak przygotować kąpiel dla róż? Dzięki temu odzyskają swój piękny wygląd

Innym sposobem, również z wykorzystaniem wody, jest odżywcza kąpiel dla róż. Wystarczy, że włożymy kwiaty do miski wypełnionej zimą wodą.

W przypadku, gdy nasz bukiet jest duży, możemy umieścić go w wannie. Warto dodatkowo dorzucić do wody kostki lodu, aby jeszcze bardziej obniżyć jej temperaturę. W tak przygotowanej kąpieli trzymamy róże przez kilka godzin. To także świetna metoda na wydłużenie żywotności naszych kwiatów.

Dzięki tym zasadom bukiet będzie się trzymał przez wiele dni. O czym musisz pamiętać?

Oprócz wykonywania powyższych czynności warto także na co dzień dbać o nasz bukiet, aby mógł on cieszyć nasze oczy nawet przez kilkanaście dni.

Oto kilka najważniejszych zasad, dzięki którym róże będą o wiele dłużej stały w wazonie:

  • Regularnie usuwaj żółknące liście.
  • Nie stawiaj róż w pobliżu dojrzewających owoców, ponieważ wydzielają one substancje, które wpływają na szybsze więdnięcie kwiatów.
  • Wazon nie powinien być umieszczany w pełnym słońcu lub blisko źródeł ciepła. Najlepiej ustawić go w lekko zacienionym miejscu.
  • Pamiętaj o systematycznym usuwaniu usychających płatków róż.

Zobacz też:

Chcesz, by hortensje zmieniły kolor na niebieski? Rozwiązanie znajdziesz za kilka złotych w każdej aptece

Uprawiasz cukinię na balkonie? Ten błąd sprawia, że warzywa nie rosną

Monstera płacze? Krople na liściach to ważna wskazówka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | kwiaty