Reklama
Reklama

Na sansewierii pojawiły się kwiaty? To nie powód do radości, a znak, że czas podjąć odpowiednie działanie

Sansewieria to popularna roślina o charakterystycznych, grubych i mięsistych liściach. Wiele osób wybiera ją do swojego mieszkania, ponieważ jest niebywale wytrzymała. Istnieje jednak pewien czynnik, który sygnalizuje, że jak najszybciej trzeba przesadzić wężownicę. W przeciwnym razie może zmarnieć.

Sansewieria nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o uprawę, dlatego poradzi sobie z nią każdy, bez względu na doświadczenie w ogrodnictwie. Wężownicę określa się mianem "żelaznej rośliny", ponieważ dobrze znosi brak wody i mały dostęp do światła. Problem zaczyna się wtedy, gdy przestaje rosnąć, źle wygląda lub wypuszcza kwiatostany.

Kiedy trzeba przesadzić sansewierię?

Sansewieria nie jest typem rośliny, którą trzeba przesadzać raz do roku. Istnieje jednak kilka wyjątków. Ważne, żebyśmy baczenie obserwowali wężownicę. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na korzenie sansewierii. Jeśli kłącza wychodzą z dna doniczki lub uszkadzają pojemnik, to warto przesadzić tę roślinę. Popękana doniczka może sprawić, że ten kwiat domowy zacznie marnieć w szybkim tempie. W tym przypadku warto zatem jak najszybciej przystąpić do działania. 

Kiedy wymienić doniczkę i podłoże sansewierii?

Warto wymienić doniczkę i podłoże sansewierii, gdy zauważymy, że wolniej rośnie. W takim przypadku lepsze będzie przesadzenie rośliny aniżeli dostarczanie odżywek. Bardzo często przyczyną spowolnionego wzrostu jest rozrost korzeni, które nie mają miejsca do rozwoju. Wężownica nie pobiera właściwie wody, przez co podłoże ulega szybkiemu wysuszaniu. 

Kolejnym powodem do wymienienia doniczki i podłoża jest wypuszczenie kwiatostanów przez sansewierię. Wiele osób mylnie interpretuje tę sytuację i nie przesadza rośliny, gdy ta zakwitnie. 

Sansewieria zakwita wtedy, kiedy ma nieodpowiednie warunki w naszym mieszkaniu. Wypuszcza je, ponieważ w ten sposób broni się przed marnieniem, próbuje przedłużyć gatunek. Zjawisko to cieszy nasze oko, lecz jest sygnałem do natychmiastowego przesadzenia rośliny. 

Sansewierię przesadzamy do nowej, większej o kilka centymetrów doniczki mającej drenaż z keramzytem. Wężownica lubi dobrze przepuszczalne i żyzne podłoże, ponieważ wtedy nie jest narażona na choroby grzybicze. Po przesadzeniu nie zapominajmy o jej regularnym podlewaniu. W ten sposób bardzo szybko powróci do dawnej formy. 

Zobacz też:

Tego zabiegu nie możesz przegapić. Dzięki niemu bukszpan wystrzeli nowymi liśćmi

Widzisz w doniczce coś, co przypomina ziarenka ryżu? Działaj szybko, nim zniszczy roślinę

Liście hortensji żółkną? Gdy poznasz przyczynę, szybko ją zwalczysz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin