Reklama
Reklama

Zmieszaj z wodą i podlej sansewierię. Nowe liście ledwo pomieszczą się w doniczce

Sansewieria wyróżnia się mięsistymi liśćmi, w których gromadzi wodę, a także umiejętnością oczyszczania powietrza. Została nawet umieszczona na liście roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze, a jednocześnie regulują jego wilgotność. Żeby jednak sansewieria świetnie wyglądała i była zadbana, warto wzmocnić ją domową odżywką. Z czego i jak ją przygotować?

Sansewieria, znana też jako wężownica, to popularna roślina obecnie włączana do rodzaju dracena. Znana jest ze swojej dużej wytrzymałości, a także zdolności do oczyszczania powietrza. Wytwarza tlen również w nocy, dlatego warto stawiać sansewierie nie tylko w salonie, ale też w sypialni. Jeśli chcemy, by roślina pięknie się rozrosła i stała się ozdobą wnętrza, powinniśmy wzmocnić ją domową odżywką. Można ją wykonać z płatków owsianych. Jak to zrobić i jak dbać o sansewierię?

Domowa odżywka do sansewierii. Jak ją przygotować?

Sansewierię można wzmacniać rozmaitymi, domowymi odżywkami — na przykład wykonanymi ze skorupek jaj. Rewelacyjne efekty przyniesie też podlewanie jej odżywką przygotowaną z płatków owsianych. Zawierają one wiele cennych składników odżywczych, w tym żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk i azot. Przyspieszają rozwój korzeni, sprzyjają żyzności podłoża, a także pobudzają całą roślinę do wzrostu. Potraktowana taką odżywką sansewieria wyraźnie się wzmocni i wypuści mnóstwo nowych liści.

Nawóz z płatków owsianych wykonujemy przez zmieszanie trzech łyżek stołowych płatków owsianych z jednym litrem wody. Mieszankę odstawiamy na trzy godziny, a po tym czasie znów wszystko mieszamy, po czym przecedzamy. Do podlewania roślin będzie służył odcedzony płyn. Odżywka z płatków owsianych może służyć nie tylko do podlewania sansewierii, ale i innych roślin domowych — między innymi monstery.

Należy ją stosować raz na trzy tygodnie, choć niektórzy proponują też stosowanie odżywki co 15 dni. Do przygotowania domowego nawozu warto wykorzystać odstaną wodę lub deszczówkę. Chlorowana woda z kranu mogłaby zaszkodzić roślinom.

Czytaj też: Wyjmij z kuchennej szafki i wsyp do doniczki. Przyprawa za grosze pobudzi rośliny do wzrostu 

Sansewieria – uprawa i pielęgnacja. Jak dbać o roślinę? 

Sansewieria to roślina urokliwa, a przy tym bardzo odporna. Warto jednak zapewnić jej właściwe warunki do rozwoju, aby intensywnie się rozrastała. Preferuje przepuszczalne, niezbyt wilgotne podłoże - do jej uprawy można wykorzystać na przykład ziemię uniwersalną o odczynie lekko zasadowym (pH 7,5).

Najlepiej zapewnić roślinie jasne, oświetlone światłem rozproszonym stanowisko, choć poradzi sobie też w półcieniu. Sansewieria jest sukulentem liściowym, więc nie potrzebuje zbyt intensywnego podlewania. Nie lubi bowiem nadmiernej wilgoci. Najlepiej podlewać ją raz na tydzień latem, a zimą nawet raz na trzy tygodnie. Nie należy przycinać jej pędów, gdyż już nie odrosną. 

Zobacz też:

Chcesz, by hortensje zmieniły kolor na niebieski? Rozwiązanie znajdziesz za kilka złotych w każdej aptece

Uprawiasz cukinię na balkonie? Ten błąd sprawia, że warzywa nie rosną

Monstera płacze? Krople na liściach to ważna wskazówka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podlewanie | rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin