Reklama
Reklama

Wyjmij z kuchennej szafki i wsyp do doniczki. Przyprawa za grosze pobudzi rośliny do wzrostu

Kurkuma to znacznie więcej, niż zwyczajna, aromatyczna przyprawa. Poza kuchnią możesz wykorzystywać ją również do pielęgnacji roślin doniczkowych. Po prostu wsyp ją do doniczki, a pomoże ci walczyć z uciążliwymi szkodnikami i chorobami kwiatów oraz pobudzi je do intensywnego wzrostu. Po kilku kuracjach kurkumą twój parapet przemieni się w zielony raj.

Kurkuma to wyrazista, azjatycka przyprawa, którą Polacy  z roku na rok coraz chętniej sięgają. Pomaga wzmocnić smak przygotowywanych potraw i jest bardzo zdrowa, ale to nie wszystkie spośród jej zalet. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że poza kuchnią również może okazać się bardzo przydatna. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że to jeden z najlepszych preparatów do pielęgnacji osłabionych roślin doniczkowych? 

Zamiast kupować w sklepach drogie odżywki do kwiatów doniczkowych, wsyp odrobinę kurkumy do doniczek zmarniałych kwiatów. Z jej pomocą szybko wyleczysz ich choroby i rozprawisz się ze szkodnikami. Używając tej przyprawy regularnie, szybko wzmocnisz swoje rośliny, a tym samym pobudzisz je do intensywnego wzrostu.

Kurkuma pobudzi rośliny do wzrostu. To skarbnica witamin i składników odżywczych

Kurkuma może okazać się nieoceniona przy pielęgnacji kwiatów doniczkowych, a wiosną i zimą możesz wykorzystywać ją również na balkonie i w ogrodzie. Ta popularna przyprawa to naturalny wzmacniacz, stymulujący wzrost roślin. Wykazuje również właściwości oczyszczające przeciwgrzybicze i odstraszające szkodniki, o czym nieco więcej w dalszej części artykułu.

Teraz skupmy się na tym, co zawiera kurkuma? A musisz wiedzieć, że jest ona skarbnicą witamin i składników odżywczych, na czele z odpowiadającą za jej kolor kurkuminą, która jest naturalnym pestycydem oraz przeciwutleniaczem. 

Poza tym kurkuma zawiera również:

  • witaminy.: C, K i B6.
  • potas, 
  • żelazo, 
  • magnez
  • cynk.
  • błonnik.

Możesz po prostu wsypać kurkumę do doniczki dla wzmocnienia roślin lub przecierać nią ich liście sporadycznie m.in. po zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak, chociażby przycinanie. Przyprawa zdezynfekuje uszkodzone miejsca rośliny i pomoże im się zregenerować. Po prostu zmieszaj ją z wodą i lekko przetrzyj ranę, aby zapobiec rozwojowi grzybów i bakterii.

Może cię zainteresować: Po obiedzie wlej to do doniczki. Fikus osiągnie szczytową formę i wystrzeli liśćmi                  

Kurkuma wyleczy zmarniałe rośliny. Pomaga uporać się z poważną chorobą

Kurkuma pomoże ci zwalczyć niektóre grzybicze choroby roślin m.in. mączniaka prawdziwego. Rozpoznasz go po jasnych - białych lub jasnoszarych plamach, które mogą pojawić się na łodygach, liściach, a później nawet na kwiatostanach. 

Jeżeli szybko nie zareagujesz, problem rozprzestrzeni się na całą roślinę. Na całe szczęście dalszy rozwój mączniaka we wczesnym stadium zahamować może odpowiednie użycie kurkumy. Aby zapobiec jego rozprzestrzenianiu się, zmieszaj kurkumę w równych proporcjach 1:1 z węglem drzewnym i taką mieszanką spryskaj lub posyp chore części rośliny. 

Kurkumę można stosować również po podlewaniu albo opadach deszczu (w przypadku gatunków rosnących w ogrodzie). Jest to nawet wskazane, bo wtedy przyprawa lepiej przyklei się do wilgotnych liści i łodyg. Kurkuma skutecznie rozprawi się również z innymi chorobami grzybiczymi, m.in. z brunatką zgnilizną łodyg, mączniakiem rzekomym i wczesną zarazą.

Na to również pomaga kurkuma. Wsyp ją do doniczki, a szkodniki przestaną być problemem

Kurkuma jest również naturalnym środkiem odstraszającym szkodniki, które niszczą twoje rośliny. Możesz stosować ją zamiast chemicznych pestycydów, aby odstraszyć mrówki, mszyce oraz inne uciążliwe owady. 

Po prostu wysyp przyprawę w doniczce grubą warstwą tam, gdzie jest ich najwięcej, a jeśli to nic nie da, co 7-10 dni opryskuj kwiatka domowym preparatem z kurkumy zmieszanej z wodą w proporcjach 1 łyżeczka przyprawy na 1 litr wody. Taką mieszanką możesz również zapobiegawczo podlewać kwiaty, aby lepiej się ukorzeniły, rosły silne i nie chorowały.

Czytaj również: Podlej zielistkę tą domową odżywką i podziwiaj efekty. Rozrośnie się i zakwitnie              

Zobacz też:

Chwast o leczniczych właściwościach. Jak pozbyć się rdestu ptasiego z ogrodu?

Ta wierzba przyciągnie wzrok wszystkich sąsiadów. Sprawdź, kiedy ją przyciąć po zimie

Mówią, że to drzewko bogaczy. Teraz możesz posadzić je we własnym ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin