Reklama
Reklama

Podlej zielistkę tą domową odżywką i podziwiaj efekty. Rozrośnie się i zakwitnie

Zielistka ma charakterystyczne, długie liście, najczęściej ozdobione białymi lub kremowymi paskami po bokach. Przypomina kępę gęstej trawy i jest chętnie uprawiana w domach jako roślina ozdobna. Na pozbawionych liści pędach może rozwinąć niewielkie, urokliwe kwiaty. Aby pobudzić ją do wzrostu i kwitnienia, warto zastosować domową odżywkę. Można ją przygotować w kilka minut, używając do tego ogórka. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) to gatunek rośliny z rodziny szparagowatych. Pochodzi z Afryki Południowej, jednak jest chętnie uprawiana w wielu miejscach na świecie. W Polsce zielistka jest popularną rośliną doniczkową, z uwagi na efektowne, podłużne liście, które zwykle są dwukolorowe oraz zdolności do oczyszczania powietrza z kurzu i substancji toksycznych.

By jednak roślina była prawdziwą ozdobą wnętrza, trzeba należycie o nią dbać. Czego potrzebuje i co zrobić, by przyspieszyć jej wzrost oraz kwitnienie? Podpowiadamy, jak wykonać odżywkę z ogórka, która rewelacyjnie wzmocni zielistkę.

Odżywka z ogórka do zielistki. Jak ją przygotować?

Domowy nawóz z ogórka znakomicie odżywi zielistkę i skłoni ją do kwitnienia. W soczystym, ogórkowym miąższu znajdziemy bowiem mnóstwo witamin i minerałów, w tym witaminę A, C, E, K, witaminy z grupy B, żelazo, wapń, magnez, potas oraz fosfor. Liczne składniki odżywcze pozytywnie oddziałują na roślinę, poprawiając jej stan i pobudzając do wzrostu.

Jak wykonać odżywkę z ogórka do zielistki?

  • Kroimy ogórka na niewielkie kawałki i umieszczamy w blenderze.

  • Zalewamy kawałki ogórka jednym litrem wody.

  • Całość miksujemy przez dwie minuty.

  • Po upływie tego czasu przecedzamy wodę z ogórkiem przez sitko, by pozbyć się zbędnych, większych kawałków. Gdy to zrobimy, odżywka będzie już gotowa.

Należy podlewać zielistkę wodą ogórkową raz na 30 dni, nawadniając podłoże wokół rośliny. Zielistkę można też wzmacniać innymi, naturalnymi nawozami, które z łatwością przygotujemy w domu - na przykład odżywką ze skórek bananów czy fusów z kawy. 

Czytaj też: Podlej anturium resztką tego napoju. Goście zaniemówią z wrażenia 

Uprawa zielistki w domu. Jak pielęgnować roślinę?

Zielistka jest jedną z najmniej wymagających roślin ozdobnych. Jeśli jednak nie będziemy należycie o nią dbać, zmarnieje. Choć jest dość wytrzymała, ma swoje preferencje uprawowe. Co lubi, a czego nie toleruje?

  • Liście zielistki są zbyt delikatne, by je przecierać czy myć. Warto je po prostu zraszać.

  • Zielistki nie trzeba przycinać. Wystarczy usuwać usychające liście.

  • Najlepsza ziemia dla tej rośliny to ta o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). Powinna być przepuszczalna i średnio żyzna.

  • Zielistka poradzi sobie w półcieniu, jednak preferuje jaśniejsze stanowiska. Nie może być jednak zbyt mocno oświetlona, bo wówczas jej liście wyblakną i mogą ulec poparzeniom.

Największym problemem dla zielistki jest nadmiar wody. Roślina źle zniesie przelanie, dlatego najlepiej podlewać ją wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie. Lubi, gdy podłoże jest lekko wilgotne, ale zdecydowanie lepiej ją przesuszyć niż przelać. Najlepiej podlewać roślinę 2-3 razy w tygodniu latem, a zimą rzadziej. 

Zobacz też:

Rozlewaj to na grządkach, a wygrasz walkę z zarazą ziemniaczaną na pomidorach

Wyborną papaję możesz uprawiać w swoim domu. Wystarczy kilka nasion

Te warzywa siejemy w czerwcu. Konieczne jest także przeprowadzenie prac w sadzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | podlewanie