Reklama
Reklama

Podlej anturium resztką tego napoju. Goście zaniemówią z wrażenia

Anturium to efektowna roślina doniczkowa, wyróżniająca się intensywnym kolorem i sercowatymi liśćmi. Można ją wzmocnić, a także pobudzić do kwitnienia i wzrostu, odpowiednio o nią dbając oraz stosując pewną domową odżywkę z popularnego napoju. Jak ją przygotować?

Anturium to rodzaj roślin zielnych z rodziny obrazkowatych, cieszących się ogromną popularnością jako rośliny doniczkowe. Co ciekawe, barwny element, który bierzemy za kwiat, to tak naprawdę przebarwiony liść. Kwiaty anturium są zaś drobne i pojawiają się na długiej kolbie. Roślinę można wzmocnić i skłonić do wzrostu przy pomocy domowej odżywki. Podpowiadamy, jak ją wykonać. 

Domowa odżywka do anturium. Jak ją przygotować?

Wiele osób wie, że rośliny doniczkowe — w tym również anturium — warto nawozić fusami z kawy. To idealna odżywka do kwiatów kwasolubnych, która wzmocni również skrzydłokwiaty, krotony czy storczyki. W domach czy firmach, w których wypija się dużo kawy, łatwo o fusy, które należy wymieszać z ziemią, by nie spleśniały. Można także zalać 1-2 łyżeczki kawy wodą i poczekać aż ziarna spęcznieją. Gdy się to stanie, przecedzamy je przez sitko, a rośliny podlewamy samym płynem.

Fusy z kawy — w formie czy to sypkiej, czy też płynnej — najlepiej stosować co 2-3 tygodnie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że doskonałą odżywkę do roślin doniczkowych możemy przygotować także z resztek samego napoju. Jeśli czasem kawa wystygnie lub jakiś gość pozostawi ją w filiżance, nie musimy jej wcale wylewać.

Kawę — przed wlaniem do doniczki z rośliną — musimy odpowiednio rozcieńczyć. Na każdą część kawy powinno przypadać 5 części wody (proporcja 1:5). Tak rozcieńczonym napojem możemy podlewać anturium raz na dwa tygodnie.

Czytaj też: Odkąd podlewam tym storczyki, uginają się od kwiatów. Nie potrzebuję sklepowej odżywki 

Uprawa anturium. Jak pielęgnować roślinę?

Nawet najlepsza odżywka nie pomoże utrzymać anturium w dobrym stanie, jeśli nie zapewnimy roślinie właściwych warunków uprawy i nie będziemy jej należycie pielęgnować. Czego potrzebuje, by zdrowo rosnąć i kwitnąć?

  • Anturium potrzebuje jasnego, ciepłego stanowiska. Nie może być przesadnie nasłonecznione, jednak niedobór światła może wpłynąć na zahamowanie kwitnienia rośliny.

  • Anturium preferuje lekkie, próchnicze podłoże o wysokiej przepuszczalności i odczynie kwaśnym (pH 4,5-5,5).

  • Roślina powinna być podlewana, gdy ziemia już lekko przeschnie.

Ważna jest za to wilgotność panująca w pomieszczeniu. Anturium lubi, gdy powietrze jest wilgotne, więc warto postawić roślinę na podstawce wypełnionej wodą i kamieniami. Można również ustawić w domu nawilżacz powietrza.

Zobacz też:

Po tej odżywce epipremnum zacznie uginać się od nowych liści. Nie wydasz na nią grosza

Ślimaki boją się tego produktu jak ognia. Wystarczy rozsypać go na grządkach

Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | podlewanie | rośliny doniczkowe