Podlej anturium resztką tego napoju. Goście zaniemówią z wrażenia
Anturium to efektowna roślina doniczkowa, wyróżniająca się intensywnym kolorem i sercowatymi liśćmi. Można ją wzmocnić, a także pobudzić do kwitnienia i wzrostu, odpowiednio o nią dbając oraz stosując pewną domową odżywkę z popularnego napoju. Jak ją przygotować?
Anturium to rodzaj roślin zielnych z rodziny obrazkowatych, cieszących się ogromną popularnością jako rośliny doniczkowe. Co ciekawe, barwny element, który bierzemy za kwiat, to tak naprawdę przebarwiony liść. Kwiaty anturium są zaś drobne i pojawiają się na długiej kolbie. Roślinę można wzmocnić i skłonić do wzrostu przy pomocy domowej odżywki. Podpowiadamy, jak ją wykonać.
Wiele osób wie, że rośliny doniczkowe — w tym również anturium — warto nawozić fusami z kawy. To idealna odżywka do kwiatów kwasolubnych, która wzmocni również skrzydłokwiaty, krotony czy storczyki. W domach czy firmach, w których wypija się dużo kawy, łatwo o fusy, które należy wymieszać z ziemią, by nie spleśniały. Można także zalać 1-2 łyżeczki kawy wodą i poczekać aż ziarna spęcznieją. Gdy się to stanie, przecedzamy je przez sitko, a rośliny podlewamy samym płynem.
Fusy z kawy — w formie czy to sypkiej, czy też płynnej — najlepiej stosować co 2-3 tygodnie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że doskonałą odżywkę do roślin doniczkowych możemy przygotować także z resztek samego napoju. Jeśli czasem kawa wystygnie lub jakiś gość pozostawi ją w filiżance, nie musimy jej wcale wylewać.
Kawę — przed wlaniem do doniczki z rośliną — musimy odpowiednio rozcieńczyć. Na każdą część kawy powinno przypadać 5 części wody (proporcja 1:5). Tak rozcieńczonym napojem możemy podlewać anturium raz na dwa tygodnie.
Czytaj też: Odkąd podlewam tym storczyki, uginają się od kwiatów. Nie potrzebuję sklepowej odżywki
Nawet najlepsza odżywka nie pomoże utrzymać anturium w dobrym stanie, jeśli nie zapewnimy roślinie właściwych warunków uprawy i nie będziemy jej należycie pielęgnować. Czego potrzebuje, by zdrowo rosnąć i kwitnąć?
- Anturium potrzebuje jasnego, ciepłego stanowiska. Nie może być przesadnie nasłonecznione, jednak niedobór światła może wpłynąć na zahamowanie kwitnienia rośliny.
- Anturium preferuje lekkie, próchnicze podłoże o wysokiej przepuszczalności i odczynie kwaśnym (pH 4,5-5,5).
- Roślina powinna być podlewana, gdy ziemia już lekko przeschnie.
Ważna jest za to wilgotność panująca w pomieszczeniu. Anturium lubi, gdy powietrze jest wilgotne, więc warto postawić roślinę na podstawce wypełnionej wodą i kamieniami. Można również ustawić w domu nawilżacz powietrza.
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach