Reklama
Reklama

Podlej anturium resztką tego napoju. Goście zaniemówią z wrażenia

Anturium to efektowna roślina doniczkowa, wyróżniająca się intensywnym kolorem i sercowatymi liśćmi. Można ją wzmocnić, a także pobudzić do kwitnienia i wzrostu, odpowiednio o nią dbając oraz stosując pewną domową odżywkę z popularnego napoju. Jak ją przygotować?

Anturium to rodzaj roślin zielnych z rodziny obrazkowatych, cieszących się ogromną popularnością jako rośliny doniczkowe. Co ciekawe, barwny element, który bierzemy za kwiat, to tak naprawdę przebarwiony liść. Kwiaty anturium są zaś drobne i pojawiają się na długiej kolbie. Roślinę można wzmocnić i skłonić do wzrostu przy pomocy domowej odżywki. Podpowiadamy, jak ją wykonać. 

Domowa odżywka do anturium. Jak ją przygotować?

Wiele osób wie, że rośliny doniczkowe — w tym również anturium — warto nawozić fusami z kawy. To idealna odżywka do kwiatów kwasolubnych, która wzmocni również skrzydłokwiaty, krotony czy storczyki. W domach czy firmach, w których wypija się dużo kawy, łatwo o fusy, które należy wymieszać z ziemią, by nie spleśniały. Można także zalać 1-2 łyżeczki kawy wodą i poczekać aż ziarna spęcznieją. Gdy się to stanie, przecedzamy je przez sitko, a rośliny podlewamy samym płynem.

Fusy z kawy — w formie czy to sypkiej, czy też płynnej — najlepiej stosować co 2-3 tygodnie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że doskonałą odżywkę do roślin doniczkowych możemy przygotować także z resztek samego napoju. Jeśli czasem kawa wystygnie lub jakiś gość pozostawi ją w filiżance, nie musimy jej wcale wylewać.

Kawę — przed wlaniem do doniczki z rośliną — musimy odpowiednio rozcieńczyć. Na każdą część kawy powinno przypadać 5 części wody (proporcja 1:5). Tak rozcieńczonym napojem możemy podlewać anturium raz na dwa tygodnie.

Czytaj też: Odkąd podlewam tym storczyki, uginają się od kwiatów. Nie potrzebuję sklepowej odżywki 

Uprawa anturium. Jak pielęgnować roślinę?

Nawet najlepsza odżywka nie pomoże utrzymać anturium w dobrym stanie, jeśli nie zapewnimy roślinie właściwych warunków uprawy i nie będziemy jej należycie pielęgnować. Czego potrzebuje, by zdrowo rosnąć i kwitnąć?

  • Anturium potrzebuje jasnego, ciepłego stanowiska. Nie może być przesadnie nasłonecznione, jednak niedobór światła może wpłynąć na zahamowanie kwitnienia rośliny.

  • Anturium preferuje lekkie, próchnicze podłoże o wysokiej przepuszczalności i odczynie kwaśnym (pH 4,5-5,5).

  • Roślina powinna być podlewana, gdy ziemia już lekko przeschnie.

Ważna jest za to wilgotność panująca w pomieszczeniu. Anturium lubi, gdy powietrze jest wilgotne, więc warto postawić roślinę na podstawce wypełnionej wodą i kamieniami. Można również ustawić w domu nawilżacz powietrza.

Zobacz też:

Sadzenie dalii w doniczkach i w ogrodzie. Ogrodnik mówi o dwóch różnych terminach

Pomidory i ogórki obrodzą w tym sezonie jak nigdy. Wystarczy, że dodasz to do ziemi

Zbliża się termin wysiewu marchewki. Znajomy ogrodnik podpowiada, jak dwukrotnie zwiększyć plony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | podlewanie | rośliny doniczkowe