Reklama
Reklama

Odkąd podlewam tym storczyki, uginają się od kwiatów. Nie potrzebuję sklepowej odżywki

Storczyki to piękne rośliny, które mogą stanowić elegancką ozdobę naszego domu, dzięki swoim okazałym kwiatom. Jednak niezbędna jest do tego prawidłowa pielęgnacja roślin i zapewnienie im odpowiednich warunków. Dużą rolę w tym procesie odgrywa także nawożenie storczyków. Podpowiadamy, jak przygotować skuteczną domową odżywkę, która sprawi, że obsypią się one kwiatami.

Storczykipotrzebują regularnego zasilania składnikami odżywczymi, aby mogły pięknie i bujnie kwitnąć. Jednak, zamiast kupować gotowe produkty, warto przygotować własną odżywkę do storczyków, do której potrzebujemy zaledwie jednego produktu. Dzięki niej kwiaty będą wyglądały przez cały rok zjawiskowo.

Jak pielęgnować storczyki, aby zakwitły?

Storczyki są roślinami, które przy odpowiedniej pielęgnacji mogą kwitnąć nawet przez cały rok. Jednak, aby się tak stało, musimy zapewnić im odpowiednie warunki.

Przede wszystkim storczyki potrzebują dużej ilości światła, jednak nie mogą być narażane na mocne promienie słoneczne, które mogłyby poparzyć ich delikatne kwiaty. Warto także pamiętać, że storczyki nie lubią gwałtownych zmian temperatury oraz przeciągów.

Rośliny te mają także określone preferencje dotyczące gleby. Najlepiej wyposażyć się w sklepie ogrodniczym w ziemię dedykowaną właśnie storczykom. Jest ona mieszanką kory sosnowej, torfu, keramzytu i chipsów kokosowych. Dzięki temu zapewnimy naszej roślinie dobry drenaż i odpowiednie napowietrzenie.

Jednak, jeżeli chcemy, aby storczyki aż uginały się od ilości kwiatów, to nie możemy zapomnieć o ich regularnym nawożeniu. Do tego przyda nam się łatwa do zrobienia i tania domowa odżywka do storczyków.

Czytaj również: Wystarczą 2 łyżeczki na litr wody. Stosuj regularnie, a rośliny będą piękne, jak nigdy

Jak zrobić domową odżywkę do storczyków?

Przygotowanie skutecznej domowej odżywki jest bardzo proste i pozwoli nam zaoszczędzić, ponieważ koszt wykonania jej jest niezwykle niski w porównaniu z gotowymi produktami, dostępnymi w sklepach ogrodniczych.

Do zrobienia nawozu wystarczy nam jedna duża cebula. Obieramy ją z łupinek i przekładamy je do litrowego słoika, zalewając przegotowaną wodą. Samą cebulę możemy wykorzystać np. do obiadu, aby nie zmarnować pozostałej części warzywa.

Słoik z łupinkami szczelnie zakręcamy i odstawiamy do chłodnego i ciemnego miejsca. Najlepiej włożyć go do szafki oddalonej od wszelkiego rodzaju źródeł ciepła. Słoik musi stać tam przez całą dobę. Po tym czasie odżywka jest gotowa i nie trzeba jej rozcieńczać. Możemy podlewać nią storczyki raz w tygodniu.

Dlaczego nawóz z cebuli jest tak skuteczny?

Nawóz z cebuli świetnie działa i już niedługo po jego użyciu można cieszyć się okazałymi kwiatkami. Wynika to z tego, że cebula jest niezwykle zdrowym warzywem. Stanowi ona źródło potasu, manganu, selenu, fosforu i żelaza. Dodatkowo obfituje ona w witaminy.

Te same składniki odżywcze zawierają także łupiny cebuli. Wobec tego nie tylko mogą wpływać pozytywnie na odporność, ale i kondycję naszych roślin. Co więcej, nawóz ten może być stosowany nie tylko do storczyków, ale i do innych rośliny doniczkowych. Dzięki temu będą one wypuszczały wiele nowych kwiatów, a ich liście będą piękne i zdrowe.

Zobacz też:

Wystarczą 2 składniki z kuchennej szafki, by wzmocnić maliny. Krzaczki będą pełne owoców

Nie przegap terminu zbioru fasolki szparagowej. Plony będą duże i jędrne

Żółknące liście ogórków to poważny problem. Sprawdź, jak mu zaradzić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | podlewanie | rośliny doniczkowe