Reklama
Reklama

Wystarczą 2 łyżeczki na litr wody. Stosuj regularnie, a rośliny będą piękne, jak nigdy

Sezon grzewczy jest ogromnym wyzwaniem dla naszych roślin i często znacznie obniża ich kondycję. Wtedy to warto przygotować domowy nawóz dla kwiatów, który wzmocni je i pobudzi do wzrostu. Wystarczy nam do tego jeden produkt. Podpowiadamy, jak przygotować własną odżywkę do roślin, aby bujnie rosły.

Rośliny często na skutek różnych czynników mają pogorszoną kondycję i zaczynają marnieć. Jednak możemy je uratować, przygotowując własny domowy nawóz do roślin. Wystarczą dwie łyżeczki tego produktu, aby uzyskać litr odżywki. Sprawdź, jak to zrobić.

Jak przygotować domowy nawóz do roślin? Wystarczy jeden produkt

Naturalne nawozy są coraz popularniejsze i wiele osób decyduje się na samodzielne stworzenie ich, zamiast na kupno gotowego produktu. Sposobów na odżywienie roślin jest naprawdę wiele, a jednym z nich jest użycie skutecznego specyfiku, jakim jest serwatka, czyli produkt, powstający podczas produkcji sera.

Jest to mało popularna, ale efektywna metoda, dzięki której wzmocnimy korzenie i liście osłabionych roślin. Wystarczy, że na każde pół litra wody dodamy 1 łyżeczkę serwatki, a następnie wymieszamy płyn i wlejemy go prosto do doniczek.

Jednak należy mieć świadomość, że z odżywką z serwatki nie możemy przesadzić, ponieważ moglibyśmy uzyskać odwrotny efekt i zaszkodzić naszym kwiatom doniczkowym. Wobec tego warto wiedzieć, jak prawidłowo używać tego nawozu.

Czytaj również: Chcesz, żeby skrzydłokwiat i paprotka dobrze rosły? Koniecznie włóż to do każdej doniczki

Jak stosować nawóz z serwatki? O tym musisz pamiętać

Pomimo tego, że odżywka z serwatki może przynieść naszym roślinom wiele dobrego, to nie powinniśmy stosować jej regularnie. Nawóz ten powinien być dolewany do doniczek tylko i wyłącznie w momencie, gdy zauważymy, że kondycja danej rośliny znacznie się obniżyła.

Ciekawą informacją jest także to, że nawóz z serwatki możemy stosować nie tylko w przypadku roślin, które mamy w domu, ale i także tych ogrodowych. Jednak w tym przypadku musimy użyć innych proporcji, mieszając serwatkę z wodą w tych samych ilościach, czyli w proporcji 1:1.

Co w przypadku, gdy nie mamy serwatki? Inne metody przygotowania naturalnego nawozu

Stworzenie domowej odżywki z serwatki to nie jedyny sposób, więc jeśli nie posiadamy tego produktu w swoim zasięgu, to nic straconego.

Własne nawozy można stworzyć także na podstawie kilku innych rzeczy, które bez problemu odnajdziemy w swojej kuchni. Należą do nich:

  • skorupki z jajek,
  • fusy z kawy i herbaty,
  • świeże drożdże,
  • żelatyna,
  • woda po gotowaniu ryżu,
  • woda po gotowaniu warzyw.

Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin