Już dawno po świętach, a grudnik dalej nie zakwitł? To wina doniczki
Grudnik to roślina kojarząca się głównie z Bożym Narodzeniem, ponieważ to właśnie w okresie zimowym obsypuje się ona kwiatostanami. Jednak co zrobić, gdy po świętach nadal nasza roślina nie zakwita? Okazuje się bowiem, że rozwiązanie tej sytuacji jest bardzo proste, a problemem jest niewłaściwa doniczka. Podpowiadamy, jak pomóc grudnikowi zakwitnąć i jaką doniczkę wybrać.
Grudnik co prawda nie jest wymagający w uprawie, jednak zdarza się, że roślina nie zakwita i nie zdobi naszego domu podczas zimowego okresu. Wynikać to może z kilku błędów, a najczęstszym z nich jest niewłaściwa doniczka, która wstrzymuje rozwój pąków. Sprawdź, co musisz zmienić, aby grudnik obsypał się kwiatami.
Grudnik w naturze możemy spotkać w tropikach, gdzie rośnie na drzewach lub skałach. Jest to roślina, która lubi półcień lub stanowisko o rozproszonym świetle, dlatego powinniśmy zapewnić jej właśnie takie miejsce w naszym domu. Równocześnie musimy pamiętać o tym, że mocne promienie słoneczne mogą być dużym zagrożeniem dla grudnika i prowadzą często nie tylko do braku kwiatów, ale i do zniszczenia rośliny.
Oprócz tego powinniśmy zadbać o temperaturę w pomieszczeniu, w którym umieszczamy naszą roślinę. Najlepiej przechowywać kwiat w miejscu, gdzie jest około 10 stopni Celsjusza zimą, a 20 stopni latem. Bardzo ważne jest także to, aby przemyśleć dobrze stanowisko dla rośliny, ponieważ częste przestawianie jej, wpływa negatywnie na kondycję grudnika. W efekcie na roślinie nie pojawią się pąki.
Dodatkowo musimy odpowiednio podlewać nasz kwiat. Należy to robić często i umiarkowanie, unikając przelewania rośliny. Zbyt duża ilość wody w przypadku grudnika prowadzi do powstawania pleśni oraz gnicia korzeni.
Czytaj również: Ta wyjątkowa roślina powinna być w każdym domu. Pełni ważną funkcję
Zdarza się jednak, że pomimo prawidłowej pielęgnacji rośliny nasz grudnik nie kwitnie. Często przyczyną jest to, że zapominamy o przesadzaniu rośliny. Jest to niezwykle ważny aspekt podczas uprawy kwiatów doniczkowych.
W tym przypadku nie wystarczy tylko dobór odpowiedniej ziemi. Niezwykle ważna jest doniczka i jej rozmiar. Wynika to z tego, że grudnik ma niewielkie korzenie, które nie potrzebują dużo przestrzeni. Warto więc sprawdzić czy nasza roślina nie ma zbyt dużej doniczki, która sprawia, że na powierzchni często zbiera się woda, co negatywnie wpływa na kondycję grudnika.
Najlepiej roślinę przesadzić do mniejszej doniczki. Dzięki temu grudnik odzyska witalność i zakwitnie. Powinniśmy również co jakiś czas wymienić wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.
Możemy również pomóc grudnikowi, zasilając go domowymi odżywkami. Wystarczy do tego np. mała ilość wyciśniętego soku z pomarańczy, który sprawi, że na roślinie szybko pojawią się pąki. Sok powinno się podawać roślinie raz w tygodniu, aby pierwsze kwiatostany zaobserwować już po upływie 3 tygodni.
Zobacz też:
Liście zamiokulkasa żółkną? Włóż to do doniczki, a roślina odzyska formę
Przygotuj ogród na opady śniegu. Dzięki temu rośliny nie zmarnieją
Zamiast do kawy wlej do paproci. Nowe liście nie pomieszczą się w doniczce