Reklama
Reklama

Grudnik nie kwitnie? Sprawdź, jak prawidłowo go podlewać

Chcąc, by nawet zimą nasz dom zdobiły piękne, kolorowe kwiaty, powinniśmy ustawić na parapecie grudnik, który jest jedną z nielicznych roślin, zakwitających późną jesienią oraz zimą. Jednak czasem zdarza się, że kwiat późno wypuszcza pąki lub nie robi tego wcale. Co wtedy należy zrobić? Podpowiadamy, czym podlewać roślinę, aby bujnie kwitła.

Grudnik to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, która na przełomie listopada i grudnia obsypuje się kolorowymi kwiatami. Jednak zdarza się, że okaz nie chce wypuszczać pąków i musimy wspomóc go specjalną mieszanką, stosowaną podczas podlewania. Podpowiadamy, co dodać do wody, aby grudnik zachwycał swoimi kwiatami.

Jak pielęgnować grudnika, aby zakwitł?

Grudnik zakwitnie dopiero wtedy, gdy zapewnimy mu odpowiednie warunki do rozwoju. W tym celu musimy przede wszystkim zadbać o dostęp rośliny do rozproszonego światła, chociaż okaz poradzi sobie również w półcieniu. Najważniejsze, aby grudnik był chroniony przed silnym i bezpośrednim słońcem, które może poparzyć jego liści. Najlepiej umieścić kwiat na parapecie wschodnim lub północno-zachodnim.

W okresie jesienno-zimowym, gdy grudnik zakwita, powinniśmy zapewnić mu temperaturę około 15 stopni Celsjusza. To także czas, gdy ograniczamy podlewanie rośliny do minimum, dbając o to, by ziemia była stale wilgotna. Dodatkowo przy wyborze stanowiska dla grudnika, zwróćmy uwagę na to, że roślina ta nie lubi być przenoszona z miejsca na miejsce, zwłaszcza podczas wypuszczania pąków, dlatego warto przemyśleć jej ustawienie, aby później go nie zmieniać.

Czasem pomimo odpowiedniej pielęgnacji roślina opóźnia wypuszczenie pąków, zakwitając w pełni dopiero w styczniu lub nawet w lutym. Wtedy to z pomocą przychodzi trik, który pomoże nam zachęcić roślinę do rozwoju i kwitnienia.

Czytaj również: Fiołek afrykański nie kwitnie? Najczęstsze błędy w uprawie

Jak podlewać grudnika, aby wypuścił pąki?

Chcąc pobudzić grudnik do kwitnienia, możemy zastosować sprawdzony, domowy sposób, dzięki któremu roślina będzie nas cieszyć pięknym kwiatami. Potrzebujemy do tego tylko jednej tabletki węgla aktywnego i jednej tabletki aspiryny. Jeżeli nasz okaz jest sporych rozmiarów, wtedy możemy użyć dwóch tabletek węgla.

Chcąc przygotować odżywczą mieszankę, rozgniatamy węgiel na proszek i posypujemy nim ziemię w doniczce z grudnikiem, mieszając go lekko z glebą. W ten sposób poprawimy jakość podłoża i ograniczymy rozwój pleśni oraz bakterii, równocześnie wzmacniając korzenie rośliny.

Następnie kruszymy tabletkę aspiryny i rozpuszczamy ją w 1 litrze przegotowanej wody. Tak przygotowanym roztworem podlewamy regularnie grudnika. Część tej mieszanki możemy przelać również do butelki z atomizerem i spryskiwać nią liście rośliny, jednak robiąc to z umiarem, ponieważ grudnik źle znosi nadmiar wody.

Zobacz też:

Storczyk będzie kwitł nawet zimą. Wystarczy odżywka z dwóch składników za grosze

Więcej nie wyrzucisz łupin z cebuli. Przydadzą się bardziej, niż myślisz

Zamiast do zupy, wrzuć do ziemi przed sadzeniem hortensji. Będą kwitły jak szalone

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin